Փաշինյանի համար հայրենիքը, հայը որևէ արժեք չունեն. միայն այդպիսի մարդը կարող է թքած ունենալ հայրենիքի և զինծառայողների կորստի վրա. Աբրահամյան
30/11/2020 10:32
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած համատեղ հայտարարության 8-րդ կետը սահմանում է ռազմագերիների, զոհվածների մարմինների վերադարձի հարցը, ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտնել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը՝ դրանով պայմանավորված երկու հարց բարձրացնելով:
Նախ՝ ինչո՞ւ այդ դրույթի հետ կապված ժամանակացույց սահմանված չէ այնպես, ինչպես, օրինակ, Ակնայի (Աղդամի), Շահումյանի և Քաշաթաղի հանձնման վերաբերյալ, որովհետև, Աբրահամյանի խոսքով, կոնկրետ ժամանակացույց կա նույնիսկ Բերձորից Ստեփանակերտ Շուշին շրջանցող նոր մայրուղու կառուցման մասով. «Սակայն ռազմագերիների հարցը երրորդական է դիտվել»։
Եվ երկրորդ՝ ինչո՞ւ այդ հայտարարության՝ մեզ համար եզակի դրույթի իրականացման հարցով պատշաճ բանակցություն չի տարվել:
«Փաստորեն, հայկական կողմը գերազանցիկի ճշգրտությամբ, մեկը մյուսի հետևից Արցախի շրջանները հանձնում է Ադրբեջանին, իսկ մեր երկրի պաշտպանության համար մարտեր մղած զինծառայողների (գերության մեջ հայտնվածների) և զոհվածների մարմինների հետ կապված խնդիրները միայն վերջին օրերին է քննարկման առարկա դարձրել, այն էլ մեծ թվով հավաքների և քննադատության ալիքից հետո», - նկատել է վերլուծական կենտրոնի ղեկավար։
Աբրահամյանն ընդգծել է, որ այս իշխանության և անձամբ Փաշինյանի համար, հայրենիքը, հայը որևէ արժեք չեն ներկայացնում.
«Միայն այդպիսի մարդը կարող է թքած ունենալ հայրենիքի և մեր զինծառայողների կորստի վրա: Լավատեսական միակ հանգամանքն այն է, որ ինչքան հասկանում եմ, խնդրով սկսել է զբաղվել ռուսական կողմը, ինչը հույս է ներշնչում, որ այս հարցով վերջապես առաջխաղացում կլինի»։

Родина, армянин не представляют никакой ценности для Пашиняна: только такой человек может плевать на потерю Родины и военнослужащих – Тигран Абрамян
30/11/2020 11:26
В восьмом пункте подписанного 9 ноября лидерами Армении, Азербайджана и России трехстороннего соглашения о прекращении огня указан вопрос о возвращении военнопленных и тел погибших, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«В этой связи возникают два вопроса.
Во-первых, почему не установлен график выполнения этого положения, как, например, в случае со сдачей Акны (Агдама), Шаумяна и Кашатага? Есть даже конкретные сроки строительства новой трассы Бердзор – Степанакерт в обход города Шуши. Однако вопрос военнопленных рассмотрен как второстепенный.
Во-вторых, почему не проведены надлежащие переговоры по реализации положения исключительной важности для нас в этом заявлении?
Фактически, армянская сторона с присущей отличнику точностью, один за другим сдает районы Арцаха Азербайджану, а вопросы, касающиеся сражавшихся за защиту нашей страны военнослужащих (оказавшихся в плену) и тел погибших стали предметом обсуждения только в последние дни, и то, после большого количества митингов и волны критики», - отметил Тигран Абрамян.
Тигран Абрамян подчеркнул, что для этого правительства и лично для Пашиняна, Родина, армянин не представляют какой-либо ценности:
«Только такой человек может плевать на потерю Родины и наших военнослужащих.
Единственное оптимистичное обстоятельство в том, что этим вопросом, насколько я понимаю, начала заниматься российская сторона, что вселяет надежду, что в этом вопросе, наконец, наметится продвижение».