Ռուսաստանի զինված ուժերը վերահսկում են Լաչինի միջանցքի անվտանգությունը (Տեսանյութ)
Ռուսաստանի խաղաղապահներն ապահովում են տրանսպորտային միջոցների ու քաղաքացիների անվտանգ տեղաշարժը Լեռնային Ղարաբաղի Լաչինի միջանցքում, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ռուսաստանի խաղաղապահ կոնտենգենտի զինծառայողները շուրջօրյա վերահսկում են իրավիճակը և հրադադարի ռեժիմի պահպանումը:
«Խաղաղապահներն ապահովում են քաղաքացիական մեքենաների և Լաչինի միջանցքով բնակիչների անվտանգ տեղաշարժը, սննդամթերքի և տարբեր ապրանքների տեղափոխումը, ուղեկցում և ապահովում են ենթակառուցվածքային օբյեկտները վերականգնելու համար նորոգող խմբերի աշխատանքները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նոյեմբերի 14-ից ի վեր ռուս խաղաղապահներն ապահովել են ավելի քան 26,000 փախստականի անվտանգ վերադարձ բնակության նախկին վայրեր:

Российские военные контролируют безопасность Лачинского коридора (Видео)
Российские миротворцы обеспечивают безопасность движения автотранспорта и перемещения граждан по Лачинскому коридору в Нагорном Карабахе, сообщает Минобороны РФ.
Военнослужащие российского миротворческого континента ведут круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня.
«Миротворцы обеспечивают безопасность движения гражданского автотранспорта и перемещения жителей через Лачинский коридор, перевозку продовольствия и различных товаров, сопровождают и обеспечивают безопасность ремонтных бригад, выполняющих задачи по восстановлению объектов инфраструктуры>, - говорится в сообщении.
С 14 ноября российскими миротворцами обеспечено безопасное возвращение в места прежнего проживания более 26 тыс. беженцев.