«Պատրաստ ենք Պուտինի ոտքերն ընկնել. ծնողներ կան՝ Ալիևի անունն են տալիս. երեխու համար մարդ ամեն ինչի պատրաստ է». անհետ կորած զինծառայողի հարազատ
01/12/2020 12:15
Տեղեկություն կա, որ այսօր կամ վաղը Զանգելանի հատվածում որոնողական աշխատանքներ են լինելու: Էջմիածնի զորամասի շտաբի պետ, կապիտան Կամո Մալխասյանը լուրը հայտնեց զորամասի մոտ հավաքված անհետ կորած զինծառայողների հարազատներին: Նրանք, սակայն, չհավատացին:
Էջմիածնի զորամասից 34 զինծառայող անհետ կորել է:
«Ավելի քան 40 օր երեխուց լուր չկար, երեկ փորձել է կապի դուրս գալ, բայց մեր հեռախոսն անհասանելի է եղել: Զանգահարել է քրոջս տղուն, նրա հեռախոսն էլ անջատած է եղել: Որտեղ դիմում ենք, չեն ընդառաջում մեզ», - ասաց անհետ կորած զինծառայողի հայրը:
«Հարցը տալի ես, պատասխան չկա՝ թիվ մեկ դեմքը դեմքիդ ա նայում: Պատրաստ ենք գնալ Պուտինի ոտքերն ընկնել, պատրաստ ենք Թրամփի կամ Բայդենի ոտքերն ընկնել: Ով ուզում ա լինի: Ծնողներ կան, որ արդեն Ալիևի անունն են տալիս: Ի՞նչ անեն՝ տարբերակ չունեն, երեխու համար մարդ ամեն ինչի պատրաստ է», - ասաց մեկ այլ անհետ կորած զինծառայողի հարազատ:
Ծնողների խոսքով՝ իրենց հայտնել են, որ հարցը հնարավոր է լուծել բանակցությունների միջով, որը չի ստացվում, կամ պատերազմի միջոցով. «Այնպիսի բաներ են ասում, որ ծնողը պատասխան չունենա, որ չկարողանա խոսել»:
Հիշեցնենք, որ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները հավաքվել էին Էջմիածնի զորամասի մոտ. իրենց երեխաներին են պահանջում:

Мы готовы молить о помощи Путина, есть родители, которые уже говорят об Алиеве – родственник без вести пропавшего военнослужащего
01/12/2020 13:35
Есть сведения, что сегодня или завтра в районе Зангелана начнутся поисковые работы. Об этом сообщил начальник штаба войсковой части Эчмиадзина, капитан Камо Малхасян родственникам без вести пропавших военнослужащих. Однако они не поверили ему.
34 военнослужащих воинской части Эчмиадзина пропали без вести.
«Уже больше 40 дней у меня нет сведений о сыне, вчера попытался выйти на связь, но наш номер был недоступен. Он позвонил моему племяннику, его номер тоже был недоступен. Куда бы мы ни обращались, нам не идут на встречу», - сказал отец без вести пропавшего военнослужащего.
«Задаешь вопрос, у них нет ответа, первое лицо государства смотрит тебе в лицо. Мы готовы молить о помощи Путина, Трампа или Байдена. Все равно. Есть родители, которые уже говорят об Алиеве. А что им делать, у них нет никакого варианта. Люди готовы на все ради детей», - сказал родственник другого без вести пропавшего солдата.
По словам родителей, им сообщили, что вопрос можно решить либо путем переговоров, что не получаются, либо путем войны: «Говорят такие вещи, чтобы у родителей не было выхода, чтобы они не могли говорить».
Отметим, родители без вести пропавших военнослужащих собрались сегодня перед воинской частью Эчмиадзина, требуя вернуть им детей. Затем они направились к зданию посольства России в Армении, чтобы попросить помощь у российской стороны.