Ալիևը հորդորել է Ֆրանսիային Մարսելը տալ հայերին
Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ֆրանսիայի իշխանություններին առաջարկել է հայերին տալ Մարսել քաղաքը: Նա դա հիշեցրել է ժողովրդին ուղղված իր ուղերձի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Այդ կերպ, Ադրբեջանի ղեկավարն արձագանքել է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) անկախությունը ճանաչելու բանաձևի ընդունմանը և ադրբեջանական զորքերը տարածաշրջանից դուրս բերելու պահանջին:
Ալիևը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը ոչ մի կապ չունի ղարաբաղյան խնդրի հետ:
«Ֆրանսիայի Սենատը որոշում է ընդունում Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչելու մասին: Եթե նրանք ձեզ դուր են գալիս, ապա, ինչպես ես ասացի պատերազմի շրջանում, տվեք Մարսել քաղաքը, փոխեք անունը, այնտեղ նրանց համար ստեղծեք երկրորդ պետություն», - հորդորել է Ադրբեջանի նախագահը:

Алиев призвал Францию отдать Марсель армянам
Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время боевых действий в Нагорном Карабахе предложил властям Франции отдать армянам город Марсель. Об этом он напомнил в ходе обращения к народу, сообщает РИА Новости.
Таким образом азербайджанский лидер отреагировал на принятие сенатом Франции резолюции, в которой содержится призыв к правительству признать независимость Нагорно-Карабахской республики (НКР) и требование вывести из региона войска Азербайджана.
Алиев заявил, что парламент Франции не имеет никакого отношения к вопросу Карабаха.
«Сенат Франции принимает резолюцию о том, чтобы Нагорный Карабах был признан. Если они вам нравятся, то, я говорил в период войны, отдайте город Марсель, измените его название, создайте им там второе государство», — призвал президент Азербайджана.