Դատավորները երեկ վարչապետի սուլոցով հայտնվեցին նրա ոտքի կողքը. Հայկ Ալումյան (Տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը երեկ ոչ թե հանդիպեց դատավորների հետ, այլ նա կանչեց դատավորներին, և դատավորները, կարելի է ասել՝ վարչապետի սուլոցով հայտնվեցին նրա ոտքի կողքը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը։
«Դատավորների այն հատվածը, որին դուք տեսաք, շտապեցին ներկայանալ վարչապետին, կարելի է ասել՝ վարչապետի սուլոցով հայտնվեցին նրա ոտքի կողքը։ Դա շատ ցավալի է։ Եթե մենք հավակնում ենք քաղաքակիրթ աշխարհի մաս կազմել, ապա իշխանության գործադիր ճյուղը չպետք է կարողանա դատավորներին սուլոցով կանչել իր նստավայր կամ հրահանգել, որպեսզի գան իր նստավայր, իսկ դատավորներն էլ իրենց հերթին պետք է ունենան բավարար չափով մասնագիտական արժանապատվություն, որպեսզի հանկարծ ներկա կամ ապագա որևիցե մի վարչապետ հանդգնի իրենց կանչել, չգնան», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ սա ևս մեկ «ինդիկատոր» է, որ Հայաստանում դատական համակարգում բավական լուրջ դիրքեր զբաղեցնող անձինք պատրաստ են ցանկացած պահի վարչապետի կամակատարը հանդիսանալ ոչ թե գործնականում, այլ նաև՝ արտաքինից էլ դա չթաքցնել։
Հիշեցնենք՝ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի էր ունեցել խորհրդակցություն՝ իրավապահ համակարգի ղեկավարների ու ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

По свистку премьер-министра, судьи вчера оказались у его ног – Айк Алумян
Никол Пашинян вчера просто вызвал к себе судей, а не провел встречу, и судьи явились по первому свистку премьер-министра, заявил сегодня журналистам во дворе суда адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян.
«Та часть судей, которых вы видели, поспешили явиться к премьер-министру. Можно сказать, что по свистку премьер-министра, они вчера оказались у его ног. Это очень печально. Если мы хотим стать частью цивилизованного мира, исполнительная власть не должна вызывать по свистку судей в свою резиденцию или приказывать, чтобы пришли в резиденцию. А судьи в свою очередь должны обладать достаточным профессиональным достоинством, чтобы не идти и чтобы в дальнейшем какой-то действующий или будущий премьер вдруг не посмел вызывать их», - сказал Айк Алумян.
По словам адвоката, это еще один индикатор того, что люди, занимающие довольно серьезные позиции в судебной системе Армении, готовы в любой момент стать исполнителем премьер-министра, и не скрывают этого не только на деле, но и чисто внешне.
Напомним, вчера у премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание с участием руководителей и представителей правоохранительной системы.