Իրանի խորհրդարանը հաստատել է միջուկային գործունեության ակտիվացման նախագիծը
Իրանի խորհրդարանը հաստատել է երկրի միջուկային գործունեության ակտիվացման վերաբերյալ նախագծի ընդհանուր դրույթները, հայտնում է Fars գործակալությունը:
Երեքշաբթի խորհրդարանական հանդիպման ժամանակ 251 պատգամավոր կողմ է քվեարկել նախագծին, որը կոչվում է «պատժամիջոցները վերացնելու ռազմավարական միջոց»: Որոշվել է օրինագիծը քննարկել արագացված հիմունքներով՝ միջուկային ինժեներ Մոհսեն Ֆահրիզադեի սպանությունից հետո:
Օրինագիծը, ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, նախատեսում է երկրում տարեկան 120 կիլոգրամ ուրանի արտադրություն և կուտակում 20% հարստացման մակարդակով (20%-ից ավելի ուրան համարվում է զենք), ինչպես նաև ամսական արտադրել առնվազն 500 կիլոգրամ ցածր հարստացված ուրան: Այս պահին Իրանը ուրան հարստացնում է 4%-ից բարձր մակարդակով`համաձայնագրով նախատեսված 3.67%-ի փոխարեն:

Парламент Ирана утвердил проект об активизации ядерной деятельности
Парламент Ирана утвердил общие положения проекта об активизации ядерной деятельности страны, сообщило агентство Fars.
По его данным, в ходе заседания парламента во вторник 251 депутат проголосовал «за» проект под названием «стратегическая мера по отмене санкций». Законопроект было принято рассмотреть в ускоренном порядке после убийства ядерщика Мохсена Фахризаде.
Законопроект, как сообщалось ранее, предполагает производство и накопление в стране в год 120 килограммов урана с уровнем обогащения 20% (уран свыше 20% считается оружейным), а также производить в месяц минимум 500 килограммов низкообогащенного урана. В настоящий момент Иран обогащает уран на уровне выше 4% вместо 3,67%, предусмотренного соглашением.