Իրանցի գիտնականը սպանվել է արբանյակի միջոցով կառավարվող զենքով
Իրանցի միջուկային գիտնական Մոհսեն Ֆահրիզադեն սպանվել է տիեզերքից կառավարվող զենքով, հայտնում է Al-Alam-ը:
«Սպանության համար օգտագործված իսրայելական արտադրության զենքերը վերահսկվում էին արբանյակի միջոցով», - հեռուստաալիքին հայտնել է աղբյուրը:
Այն մասին, որ Ֆահրիզադեն սպանվել է իսրայելական արտադրության զենքով, երեկ հաղորդել է Press TV-ն՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրին:
«Հարձակման վայրում հավաքված զենքի բեկորներն ունեն լոգոտիպեր և բնութագրեր Իսրայելի ռազմական արդյունաբերության համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նոյեմբերի 28-ին Աբսարդ քաղաքում սպանվել է Մոհսեն Ֆահրիզադեն, որն Իրանի Պաշտպանության նախարարությանն առընթեր հետազոտական և նորարարական կազմակերպության ղեկավարն էր:
Նրան կրակել են Nissan մակնիշի մեքենայում տեղադրված հեռակառավարվող զենքից՝ 150 մ հեռավորությունից: Բացի Ֆահրիզադեից ու նրա թիկնապահներից, սպանության վայրում ոչ ոք չկար:

Иранского ученого убили из управляемого через спутник оружия
Иранского ядерщика Мохсена Фахризаде убили управляемым через космос оружием, сообщил телеканал Al-Alam.
«Использованное в убийстве оружие израильского производства контролировали при помощи спутника», — рассказал источник канала.
О том, что Фахризаде убили из оружия израильского производства, сообщил накануне телеканал Press TV со ссылкой на информированный источник.
«Фрагменты оружия, собранные на месте теракта, имеют логотипы и технические характеристики военной промышленности Израиля», — говорилось в сообщении.
Мохсен Фахризаде, который был руководителем организации исследований и инноваций при иранском Минобороны, погиб 28 ноября в городе Абсард.
Его расстреляли с дистанции 150 метров из установленного в машине Nissan оружия, управлявшегося дистанционно. Кроме Фахризаде и его телохранителей, на месте покушения никого не было.