Վարչապետի գրառումը ևս մեկ ապացույց էր, որ այսօր դատախազությունը Նիկոլ Փաշինյանի խամաճիկն է. Հայկ Ալումյան (Տեսանյութ)
01/12/2020 13:13
Նիկոլ Փաշինյանի հերթական հայտարարությունը մեզ համար նորություն չէր, սա ևս մեկ ապացույց էր, որ այստեղ առկա է քաղաքական հետապնդում, այսօր դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Իսկ Նիկոլ Փաշինյանը, հիշեցնենք, նախօրեին իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել էր, որ Արցախի հարցով Մոսկվա մեկնելու համար Ռ. Քոչարյանի անձնագիրը դատարանում լինելու փաստը խնդիր է եղել:
«Ասացի՝ թող միջնորդություն ներկայացնեն դատարան, ես կխնդրեմ, որ մեղադրանքի կողմը չառարկի անձնագիրը վերադարձնելուն: Այդպես էլ եղավ. դատարանը վերադարձրեց Քոչարյանի անձնագիրը, բայց Տեր-Պետրոսյանն ու Քոչարյանը Մոսկվա այդպես էլ չմեկնեցին», - գրել էր վարչապետը։
«Փաշինյանի գրառումը ևս մեկ ապացույց էր, որ այսօր դատախազությունը Նիկոլ Փաշինյանի խամաճիկն է, և այս գործով ուղղակի հնազանդ կերպով կատարում է Նիկոլ Փաշինյանի քմահաճույքները», - ասաց Ալումյանը:
Հարցին, թե Փաշինյանի գրառումը կարող է հիմք հանդիսանալ, որպեսզի պաշտպանները դատախազներին բացարկ հայտնեն, Հայկ Ալումյանը պատասխանեց.
«Մենք դեռ այդ հարցը չենք քննարկել։ Իհարկե, դատախազները բացարկման ենթակա են, ուղղակի հաշվի առնելով, որ այս ամեն ինչը կատարվում գլխավոր դատախազի գիտությամբ և ուղղակի ցուցումներով, մի քիչ դժվար է պատկերացնել, թե այս երկու դատախազի փոփոխությունից ինչ կարող է փոխվել։ Ես այն կարծիքին եմ, որ դա պարզապես անօգուտ բան է»։
Ալումյանն ասաց նաև, թե 2018 թվականից իրենք հայտարարում են, որ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավարությունը ոչ թե քրեական գործ է, այլ քրեական գործի քողի տակ քաղաքական հետապնդում է։
«Բազմաթիվ ապացույցներ կարողացանք վկայակոչել. համացանցում հայտնված գաղտնալսման, դատարանները արգելափակման և շատ այլ ապացույցներով կարողացանք ցույց տալ, որ սա իրականում քաղաքական հետապնդում է», - ասաց նա։

Запись премьер-министра еще раз доказала, что прокуратура является марионеткой Никола Пашиняна – Айк Алумян
01/12/2020 14:04
Очередное заявление Никола Пашиняна не является для нас новостью, это еще одно доказательство того, что весь этот процесс – политическое преследование, заявил сегодня журналистам во дворе суда адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян.
Напомним, Никол Пашинян опубликован на своей странице в Facebook запись, в которой отметил, что в связи с визитом Роберта Кочаряна в Москву возникли проблемы с его паспортом, который был в суде.
«Я сказал, пусть подадут ходатайство в суд, я попрошу, чтобы сторона обвинения не возражала против возвращения паспорта. Так и случилось, суд вернул Кочаряну паспорт, но Тер-Петросян и Кочарян так и не поехали в Москву», - написал премьер-министр.
«Запись премьер-министра в очередной раз доказала, что прокуратура является марионеткой Никола Пашиняна и просто покорно выполняет капризы Никола Пашиняна в рамках этого дела», - сказал Айк Алумян.
На вопрос, может ли запись Пашиняна стать основанием для заявления отвода прокурорам, Айк Алумян ответил:
«Мы пока не обсуждали этот вопрос. Конечно, прокуроры подлежат отводу, просто учитывая то обстоятельство, что все это происходит с ведома по прямому указанию генерального прокурора, сложно представить, что может изменить замена этих двух прокуроров. Я считаю, что это просто бесполезное дело».
Айк Алумян также сказал, что с 2018 года они заявляют о том, что судебный процесс по делу против Кочаряна и других является не уголовным делом, а политическим преследованием под предлогом уголовного дела.
«Нам удалось представить многочисленные доказательства – распространенные в сети прослушки телефонных разговоров, блокирование судов и многое другое. Мы продемонстрировали, что в действительности это политическое преследование», сказал он.