Տարեսկզբին մեկնարկված ծրագրի ընթացքը՝ գործընկերների ուշադրության կենտրոնում. Վիվա-ՄՏՍ
2020 թվականը խնդիրներ հաղթահարելու մարտահրավեր է նետել Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող կազմակերպություններին՝ Վիվա-ՄՏՍ-ին ու «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնին»: Համավարակի պատճառով, շինհրապարակ մեկնող աշխատակիցները, գարնանն ստիպված են եղել դադարեցնել կամավորական աշխատանքները: Դրանք ստանձնած տանտերերն էլ սկզբում հուլիսյան, ապա նաև աշնանն սկսված պատերազմի պատճառով, շինարարություն են իրականացրել կարճատև դադարներով: Սեփական տունն ունենալու՝ նրանց երազանքը և գործընկեր կազմակերպությունների պատրաստակամ աջակցությունն ավելի ուժեղ ազդեցություն են ունեցել:
Սահմանապահ Այգեպարում բնակվող Փայտյանների ընտանիքը վերսկսել է շինարարությունը: Զինվորական որդու երիտասարդ ընտանիքին նոր բնակարանում տեսնելու՝ հոր ցանկությունը մեծ է, գործադրվող ջանքերը՝ հետևողական: 1992 թվականին, հակառակորդի ռմբակոծության հետևանքով, հաշված րոպեների ընթացքում տուն կորցրած Վալերիկ Փայտյանը չի կոտրվել: Զգում է սահմանին ապրելու պատասխանատվությունն ու ցանկանում երիտասարդներին ամուր, միասնական, բազմազավակ ընտանիքներով և ուժեղ տեսնել:
«Սեպտեմբերին, Արցախում սկսված պատերազմի ժամանակ, կրակում էին նաև մեր գյուղի վրա: Երիտասարդներն զբաղված էին: Ոչ ոք չէր կարողանում լիարժեք աշխատել: Հիմա, երբ պատերազմը դադարեց, շարունակում ենք շինարարությունը: Կյանքը շարունակվում է, պիտի ապրենք, աշխատենք, որ մնացած հայերով միասնական ու համերաշխ լինենք: Բավականին աշխատանք ենք իրականացրել: Պիտի ավարտին հասցնենք: Երիտասարդությանը պիտի խորհուրդ տամ զգոն ու միասնական լինել, սիրել գյուղը, չհեռանալ հայրենիքից և աշխատել», - ասել է Վալերիկ Փայտյանը:
Սահմանապահ Վազաշենում բնակվող Երվանդ Գևորգյանն էլ փորձել է շենացնել հոր կառուցած տունը: Տարիների ընթացքում հասցրել է մեծացնել տան մակերեսը, կառուցել է նաև հյուրասենյակ, բայց տանիքի խնդիրը չի լուծվել: Քառասունհինգ տարվա խունացած թերթաքարերը կոտրատվել և շարքից դուրս են եկել: Գործընկերների աջակցությամբ, Երվանդին հաջողվել է ընտանիքին ազատել հերթական ձմեռը հին տանիքի տակ ապրելու հեռանկարից: 1994 թվականին, սահմանին ականից ոտքը կորցրած տանտերը լավ գիտի խաղաղության գինն ու կարևորությունը: Նոր կառուցված տանիքին զույգ աղավնիների՝ խաղաղության խորհրդանիշ է մոնտաժել:
«Սահմանին ենք ապրում, ուզում ենք, որ ամեն ինչ այնքան լավ լինի, որ հարևան երկիրը դրանից նեղսրտի: Տանիքն էլ ավելի փայլուն եմ կառուցել, որ տեսնեն՝ կանք ու լինելու ենք: Աղավնիներ եմ դրել, որ խաղաղություն լինի: Պատերազմական աշխարհ է, պատերազմ տեսած մարդ եմ: Թուրքից չեմ վախեցել ու չեմ վախենում: Եթե անհրաժեշտ լինի՝ նորից կկռվենք, Բայց տանիքի վրա աղավնիները դրել եմ, որ հասկանան՝ մենք խաղաղության կողմնակիցներ ենք: Խորհուրդ եմ տալիս, որ երիտասարդներն ամուսնանան ու շատ երեխաներ ունենան», - ասել է Երվանդ Գևորգյանը:
«Քանի դեռ մարդու մեջ ապրում է հավատը, բոլոր խնդիրները հաղթահարելի են: Եթե սահմանին ապրողը տուն է կառուցում, ուրեմն՝ նրա սրտում կարող է ապրել հավատը: Այս ծրագրի միջոցով մենք ձգտում ենք ամրացնել սեփական հողում ապրելու և բարիք ստեղծելու՝ գյուղացու կամքը: Նա կարող է երազել, ձգտել իր երազանքների իրականացմանը, եթե ունենա մենակ չմնալու վստահությունը: Թեև տարին շատ բարդ սկիզբ ունեցավ ու մինչ օրս կան տարբեր խնդիրներ, մենք պիտի ամրանանք և շարունակենք կառուցել մեր երկիրը: Այդ սկզբունքով ենք առաջնորդվում մենք, մեր գործընկերներն ու բնակարանաշինության ծրագրից օգտվող՝ մեր հայրենակիցները», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հուլիսյան պատերազմից հետո Վիվա-ՄՏՍ-ը հնարավորինս ավելացրել է իր ներդրման չափը՝ «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ առավելագույն աջակցություն տրամադրելու և տան խնդրի առջև կանգնած ընտանիքներին սատարելու համար: Հատկացվել է ավելի քան 202 մլն դրամ։
Տարեսկզբին հայտարարված՝ 37 ընտանիքի փոխարեն, ընթացիկ տարում տան հետ կապված՝ կառուցման կամ վերանորոգման խնդիրները կհաղթահարի 88 ընտանիք:

The construction process of the project launched at the beginning of the year remains in the center of attention of partners
01/12/2020 15:02
In 2020, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, implementing housing projects in different regions of RA, are challenged to overcome problems. Due to the pandemic in spring, the staff members had to stop joining the families on construction sites through volunteering. In the meantime, the homeowners had to carry out the construction works with short breaks due to the military actions in July and later in fall, but the dream of having their own home and the willingness of partners to support the families were stronger.
The Paytyans from the border village of Aygepar have resumed the construction works. The father's desire to see his son's family in a newly built home is big and the efforts of the partners are consistent. In 1992, Valerik Paytyan, who lost his house due to shellings, wasn't broken; he feels the responsibility of living on the border and wants to see the young generation of his family united, strong and raising many children.
"Our village was under the enemy’s fire, too, in September, during the Artsakh war. The young people were busy and no one could work full time. Now, when the war is over, we resumed the construction works. Life is not over, we have to live, work and be united and live in peace with the rest of Armenians. We have done a lot of work. We should finish it. My advice to youth is to be vigilant and united, stay in the Homeland and work,'' said Valerik Paytyan.
Yervand Gevorgyan from border village of Vazashen has tried to make his father's house better. Over the years he has managed to increase the area of the house, and build a living room, but the roof problem has remained unsolved. The old weather-stained stone slates, installed some 45 years ago, were broken and out of order. Thanks to the support of the partners, Yervand has managed to save the family from living under an old roof during the winter. The homeowner, who lost his leg in 1994 in a mine explosion, knows the cost and importance of peace. He has installed a pair of doves, a symbol of peace, on the newly built roof.
''We live on the border; we want everything to be so good that the enemy's heart breaks. I even installed a brighter roof for them to see that we exist and will exist. I installed doves for peace. It is a world of war, and I am a man who witnessed war. I was not afraid of war and I am not afraid of. If necessary, we will fight again. But I installed doves for them to understand that we are for peace. I advise that the young get married and have many children,'' said Yervand Gevorgyan.
“As long as hope lives in human hearts all problems are solvable. If the people living in the borderlands build houses that means they have that hope in their hearts. We strive to strengthen the willingness of the people in villages to stay and to create on their native land. People here may dream and strive to make those dreams come true if they are sure they won’t be left alone. This year has had a tough beginning and there are lots of problems that have persevered, but we have to grow stronger and to continue building our country. That’s what drives us, our partners and our compatriots, beneficiaries of the program,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
After the July war, Viva-MTS increased its investment as much as possible to provide maximum support to the families facing the housing problem, together with the Fuller Center for Housing Armenia. Over AMD 202 million have been allocated. This year, instead of the 37 families announced at the beginning of the year, 88 families will overcome the problems related to the construction or renovation of the house this year.