ԱԱԾ-ն ճիշտ կանի, եթե չկատարի հողատու Նիկոլ Փաշինյանի անօրինական հրամանները և պարզի, թե ինչպես եղավ, որ Փաշինյանը բանակը վերածեց «Էրատո» ջոկատների. Շարմազանով
02/12/2020 13:28
Ակնհայտ է, որ ԱԱԾ հաղորդագրությունը քաղաքական ենթատեքստ ունեցող հայտարարություն է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նշենք, որ այսօր ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, թե զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց մեջ մեծ թիվ են կազմել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ հանդիսացող անձինք, «Կամք» նախաձեռնության, «Այլընտրանք» հասարակական կազմակերպության անդամները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության աջակիցները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավորների օգնականները, համակիրները։
«ԱԱԾ-ն նախևառաջ պետք է գրեր, որ նոյեմբերի 10-ին Ազգային ժողովում և կառավարությունում Նիկոլ Փաշինյանի աջակիցների մի մաս կա, շատ հստակ։ Եվ երկրորդ, ինչ է նշանակում հանրապետականների աջակիցներ, այդ ինչպես են նայում, աջակի՞ց է, թե՝ չէ։ Այսինքն, փնտրել, տեսել են կուսակից չկա, հիմա փնտրում են՝ աջակից կա, թե չէ։ Դա աբսուրդ հայտարարություն է։ Ինքս այդ դեպքերի հենց հաջորդ օրը հայտարարություն եմ տարածել ու ցանկացած անօրինական գործողություն դատապարտել եմ։ ԱԱԾ-ն, շատ ավելի ճիշտ կլինի, որ զբաղվի պետության անվտանգությամբ և չկատարի հողատու Նիկոլ Փաշինյանի անօրինական հրամանները։ Մենք այնտեղ որևէ բան ոչ կազմակերպել ենք, ոչ էլ ներկա եղել, աբսուրդ է այդ ամենը կազմակերպել և կապել մեր ու այլ կուսակցություններին հետ։
ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ նշված էր նաև, թե զանգվածային անկարգություններին մասնակցած անձանց գերակշիռ մասը պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած չի եղել։ Արձագանքելով այս դիտարկմանը՝ ՀՀԿ խոսնակն ասաց հետևյալը.
«Ինչ վերաբերում է բանակում ծառայել են, թե ոչ, ապա բանակում չի ծառայել նախևառաջ Հայաստանի գերագույն գլխավոր հողատուն՝ Նիկոլ Փաշինյանը։ ԱԱԾ-ն նման հաղորդագրություն տարածելու փոխարեն, ավելի ճիշտ կանի հենց ՀՀ անվտանգության սպառնալիքի կանխարգելման առումով քննություն սկսի, թե այդ ինչպես եղավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես Մովսես Հակոբյանն էր ասում, պատերազմի երրորդ օրը կանգնեցնել տվել զորահավաքը, բանակը վերածեց «Էրատո» ջոկատների և ամսի 20-ին մերժեց Պուտինի առաջարկը»։

Путь лучше СНБ не выполняет незаконные приказы Никола и выяснит, как Пашинян превратил армию в отряды «Эрато» – Эдуард Шармазанов
02/12/2020 14:21
Ясно, что сообщение СНБ имеет политический подтекст, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
Отметим, что сегодня Служба национальной безопасности распространила сообщение, в котором отмечается, что среди участников массовых беспорядков большое число составляли сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна, члены АРФ «Дашнакцутюн», инициативы «Камк», общественной организации «Альтернатива», сторонники Республиканской партии Армении, помощники бывших депутатов парламента от Республиканской партии Армении.
«СНБ, прежде всего, должна была написать, что 10 ноября в Национальном Собрании и правительстве находилась часть сторонником Никола Пашиняна, это очень четко. И, во-вторых, что значит сторонники Республиканской партии? Как они определили, сторонник или нет? То есть, искали, увидели, что нет членов партии, а сейчас ищут, были сторонники или нет?! Это абсурдное заявление. Я лично на следующий день после этого инцидента распространил заявление и осудил любое незаконное действие. Было бы  правильнее, чтобы СНБ занялось безопасностью государства и не выполняло незаконные приказы Никола, сдавшего земли. Мы там ничего не организовывали и не присутствовали, и просто абсурд организовывать и связывать все это с нами и другими партиями», - сказал Эдуард Шармазанов.
В заявлении СНБ отмечалось также, что преимущественная часть участвовавших в массовых беспорядках лиц не проходила срочную военную службу. Обратившись к этому замечанию, пресс-секретарь РПА заявил:
«Что касается того, служили в армии или нет, то, прежде всего, в армии не служил верховный главный сдавший земли Никол Пашинян. СНБ вместо того, чтобы распространять подобное сообщение, пусть лучше начнет расследование именно в контексте предотвращения угроз безопасности Республики Армения и выяснит, как это случилось, что Никол Пашинян, как заявил Мовсес Акопян, на третий день войны дал указание приостановить мобилизацию, превратил армию в отряды «Эрато» и 20 числа отклонил предложение Путина».