Հայաստանի ոչնչացված կամ գրավված ռազմական տեխնիկայի գինը առնվազն 3,8 միլիարդ դոլար է. Մուսեյբով
Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում ոչնչացված կամ գրավված հայկական զինված ուժերի ռազմական տեխնիկայի գինը նվազագույն հաշվարկով կազմում է առնվազն 3,8 միլիարդ դոլար, հայտարարել է Ադրբեջանի տնտեսական բարեփոխումների վերլուծության և հաղորդակցության կենտրոնի բաժնի ղեկավար Այազ Մուսեյբովը:
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում Հայաստանի ոչնչացված կամ գրավված ռազմական տեխնիկայի գինը առնվազն 3,8 միլիարդ դոլար է», - ասել է Մուսեյբովը:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականին Հայաստանում ռազմական ծախսերը հաստատվել են 716 միլիոն դոլար մակարդակի վրա:
«Սակայն 44 օրվա ընթացքում Հայաստանը կրել է վնաս, որը 5,3 անգամ գերազանցել է ռազմական կարիքների տարեկան ծախսերը: Հաշվարկներն ու տնտեսական ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի ընթացիկ ռազմական բյուջեի ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար կպահանջվի շուրջ 38 տարի», - հայտարարել է նա:

В Баку оценили ущерб Армении от боевых действий в Карабахе
Стоимость уничтоженной или взятой в качестве трофея военной техники ВС Армении в ходе военных действий в Карабахе при минимальной оценке составляет не менее 3,8 миллиарда долларов, заявил руководитель департамента Центра анализа и коммуникаций экономических реформ (ЦАКЭР) Азербайджана Аяз Мусеибов.
«Стоимость уничтоженной или взятой в качестве трофея военной техники Армении во второй Карабахской войне при минимальной оценке составляет не менее 3,8 миллиарда долларов», - сообщил Мусеибов.
По его словам, военные расходы в Армении в 2020 году были утверждены на уровне 716 миллионов долларов.
«Однако в течение 44 дней Армении был нанесен ущерб, в 5,3 раза превышающий годовые расходы на военные нужды. Расчеты и экономические показатели показывают, что на восстановление военной инфраструктуры нынешнего военного бюджета Армении потребуется около 38 лет», - заявил он.