Հելգա Շմիդը կդառնա ԵԱՀԿ նոր գլխավոր քարտուղար
Գերմանացի Հելգա Շմիդը կդառնա ԵԱՀԿ նոր գլխավոր քարտուղար, հինգշաբթի հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման:
Նա հայտարարել է, որ կազմակերպությանը պետք է կիրթ ղեկավարություն, քանի որ կարևոր է ամրապնդել վստահությունը ԵԱՀԿ-ի նկատմամբ, որպեսզի այն որակապես նոր մակարդակի հասնի, իսկապես հավատարիմ մնա այն սկզբունքներին, որոնց վրա հիմնված է, և «չդառնա մեկ այլ հարթակ, որտեղ անընդմեջ հակամարտություն է ընթանում»:
«Ուրախ եմ, որ ամեն ինչ պատրաստ է նոր ղեկավարների նշանակման համար: Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը, ԺՀՄԻԳ տնօրեն Մատեո Մեչաչին, ԶԼՄ-ների ազատության ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոն, Կայրաթ Աբդրահմանովը՝ ԵԱՀԿ ազգային փոքրամասնությունների գերագույն հանձնակատարը», - ասել է  Ռաման ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի բացմանը:
Նա բացարձակ վստահություն է հայտնել նրանց պրոֆեսիոնալիզմի և ունակությունների նկատմամբ և կոչ արել ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետություններին աջակցել առաջիկա երեք տարիների ընթացքում իրենց մանդատները կատարելու հարցում:

Новым генсеком ОБСЕ станет Хельга Шмид
Немка Хельга Шмид станет новым генеральным секретарем ОБСЕ, заявил в четверг действующий председатель ОБСЕ, премьер-министр Албании Эди Рама.
Он заявил, что организации нужно грамотное руководство, поскольку важно укреплять доверие в ОБСЕ, чтобы она вышла на качественно иной уровень, действительно была привержена тем принципам, на которых она основана, и "не стала еще одной площадкой, где разыгрывается постоянный конфликт - ЕС с одной стороны, Россия и не только - с другой".
«Я рад тому, что у нас все подготовлено для назначения новых руководителей. Генеральный секретарь Хельга Шмид, директор БДИПЧ Маттео Мекаччи, представитель по вопросам свободы СМИ Тереза Рибейру, Кайрат Абдрахманов - верховный комиссар ОБСЕ по делам нацменьшинств», - сказал Рама, выступая на открытии заседания совета министров ОБСЕ.
Он выразил абсолютную уверенность в их профессионализме и способностях и призвал все страны-участницы ОБСЕ помогать им в выполнении их мандатов в предстоящие три года.