ԱՄՆ-ն կոչ է անում Երևանին և Բաքվին վերսկսել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ
ԱՄՆ-ն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Այդ մասին ԵԱՀԿ նախարարների հանդիպմանը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Սթիվեն Բիգանը:
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին վերսկսել աշխատանքը Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայուն և խաղաղ լուծմանը հասնելու համար», - հինգշաբթի ԵԱՀԿ արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Բիգանը:
Նրա խոսքով՝ «այս հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմի դաշտում, և չնայած մենք ողջունում ենք հրադադարի ռեժիմը, սա միայն առաջին քայլն է»:

США призвали Ереван и Баку возобновить работу с Минской группой ОБСЕ
США призвали Армению и Азербайджан возобновить работу с Минской группой ОБСЕ для урегулирования карабахского конфликта, заявил на министерской встрече ОБСЕ первый замгоссекретаря США Стивен Биган.
«Мы призываем правительства Армении и Азербайджана возобновить работу с сопредседателями Минской группы для достижения продолжительного и мирного решения ситуации в Нагорном Карабахе», - сказал Биган по видеосвязи на проходящем в четверг заседании министров иностранных дел ОБСЕ.
По его словам, «этот конфликт не может быть решен на поле боя, и хотя мы приветствуем прекращение огня, это лишь первый шаг».