France 24․ Այժմ վարչապետի աթոռը զբաղեցրած է քաղաքական դիակի կողմից․ Արթուր Վանեցյան
France 24, StarTribune, Toronto StarWashingtonpost լրատվամիջոցներն անդրադարձել են շաբաթ օրը Երևանում տեղի ունեցած հանրահավաքին, որի մասնակիցները պահանջում էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։
Հայաստանի ընդդիմադիր կուսակցությունները զգուշացրել են վարչապետ Փաշինյանին ահնհանզանդության ակցիաների մասին, եթե մինչև երեքշաբթի կեսօր նա չհայտարարի հրաժարականի մասին, նշել են լրատվամիջոցները։
«Այժմ վարչապետի աթոռը զբաղեցրած է քաղաքական դիակի կողմից», - լրատվամիջոցները մեջբերել են հանրահավաքի ժամանակ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ընդդիմադիր «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի խոսքերը։
Միջազգային ԶԼՄ-ները նաև նշում են Հայ Առաքելական Եկեղեցու մի քանի եկեղեցականների մասնակցությունը հանրահավաքին, ովքեր քննադատում են Փաշինյանին՝ մի քանի սրբավայրեր Ադրբեջանին հանձնելու համար։
Լրատվամիջոցները նաև անդրադարձել են «վետերան» քաղաքական գործիչ Վազգեն Մանուկյանին, ում 17 ընդդիմադիր կուսակցություններն առաջադրել են որպես վարչապետի թեկնածու։ Նրանք նշել են, որ շաբաթ օրվա ցույցի ժամանակ Մանուկյանը հայտարարել էր, որ նրա ժամանակավոր կառավարությունը կփորձի վերաբանակցել նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մի քանի անորոշ դրույթների շուրջ։

France 24: The seat of the prime minister of Armenia is currently being occupied by a political corpse – Artur Vanetsyan
International mass media – France 24, StarTribune, Toronto Star – referred to the rally conducted in Armenia on Saturday with demand of resignation of Armenia’s PM Nikol Pashinyan.
“Armenia's opposition parties warned Prime Minister Nikol Pashinyan there would be civil disobedience across the country if he does not resign by noon on Tuesday,” the media write.
“The seat of the prime minister of Armenia is currently being occupied by a political corpse,” Artur Vanetsyan, the leader of the opposition party Homeland and the former head of the National Security Service, said at the protest rally.
Several priests of the Armenian Apostolic Church joined the protest, denouncing Pashinyan for allowing Azerbaijan to take over some holy sites.
The media also stressed that veteran politician Vazgen Manukyan, whom 17 opposition parties have nominated as their candidate for prime minister, said at Saturday’s rally that his transition government would seek to renegotiate some vague aspects of the Nov. 10 peace deal.