Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Երևանը, Զանգեզուրը և Սևանը պատմական ադրբեջանական հողեր են
«Ադրբեջանը վերականգնել է պատմական արդարությունն ու միջազգային իրավունքը», Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում անցկացված զորահանդեսին հայտարարել է, որ ադրբեջանցի զինվորները 44 օր պայքարել են «օկուպացիային վերջ տալու համար»:
Նրա խոսքով՝ «Հայաստանի ագրեսիվ և օկուպացիոն քաղաքականությունը սկսվել է 20-րդ դարի 80-ականների վերջին»:
«Այն ժամանակ ժամանակակից Հայաստանի տարածքում ապրող ադրբեջանցիներին վտարել են իրենց հայրենի հողերից: Զանգեզուր, Գեյչե (Սևան), Իրևան՝ սրանք բոլորը պատմական ադրբեջանական հողեր են: Մեր ժողովուրդը դարեր շարունակ ապրել է այնտեղ, բայց Հայաստանի ղեկավարությունը հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներին վտարել է հայրենի հողերից: Այնուհետև Ղարաբաղում նկատվել է նույն պատկերը՝ Խոջալուի ցեղասպանություն, Շուշիի և Լաչինի գրավում, որը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը կապել է Հայաստանի հետ», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Չնայած այն փաստին, որ մենք ռազմաճակատի տարածքում հասել ենք տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը, ես կարծում եմ, որ վերջին տարիներին ձեռնարկված քաղաքական և դիվանագիտական ջանքերն արդյունք են տվել: Բոլոր առաջատար միջազգային կազմակերպությունները ճանաչել և աջակցել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Հայաստանն ի վիճակի չէր մրցել մեզ հետ: Անցած 17 տարիների ընթացքում ես բազմիցս ասել եմ, որ եթե Հայաստանը կամավոր չվերադարձնի մեր հողերը, մենք այդ հարցը կլուծենք ռազմական ճանապարհով: Եվ այսօր մենք կարողացանք հասնել ցանկալիին», - ասել է Ալիևը:

Ильхам Алиев заявил, что Ереван, Зангезур и Севан являются историческими азербайджанскими землями
Азербайджан восстановил историческую справедливость и международное право. Азербайджанские солдаты 44 дня сражались за прекращение оккупации, чтобы справедливость восторжествовала, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на военном параде в Баку.
По его словам, «агрессивная и захватническая политика Армении началась еще с конца 80-х годов 20 века».
«Тогда жившие на территории современной Армении азербайджанцы были изгнаны с родных земель. Зангезур, Гейче (Севан), Иреван - это все исторические азербайджанские земли. Наш народ веками жил там, но руководство Армении изгнало с родных земель сотни тысяч азербайджанцев. Потом такая же картина наблюдалась в Карабахе - Ходжалинский геноцид, захват Шуши и Лачына, который соединил территорию Нагорного Карабаха с Арменией», - заявил президент Азербайджана.
«Несмотря на то, что мы добились восстановления территориальной целостности на поле боя, я считаю, что политические и дипломатические усилия, предпринимаемые в последние годы, принесли свои плоды. Все ведущие международные организации признали и поддержали территориальную целостность Азербайджана. Армения не смогла конкурировать с нами. Я за последние 17 лет неоднократно говорил, что если Армения добровольно не вернет наши земли, мы решим этот вопрос военным путем. И сегодня мы смогли достичь желаемого», - сказал Алиев.