Ընդհանուր առմամբ գտնվել է 802 զոհվածի աճյուն. առայժմ միայն Շուշիի տարածքում է գտնվել մեկական ողջ մնացած հայ և ադրբեջանցի զինվոր
11/12/2020 17:30
Մոտ մեկ շաբաթ է՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող ռազմական գործողությունների վայրերում որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցելու թույլտվություն է տրվել նաև անհետ կորած զինծառայողների հարազատներին, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանը:
«Անհետ կորած զինվորների հարազատների մասնակցությունը հաջողվել է Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության միջնորդությամբ և ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բանակցությունների միջոցով: Այժմ յուրաքանչյուր ուղղությամբ երկու ծնող կարող են միանալ որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնող ջոկատներին և ռազմական գործողությունների վայրերում և օգնել նրանց», - մանրամասնել է Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ որոնողափրկարարական աշխատանքներ են իրականացվում Ֆիզուլիի և Ջաբրայիլի ուղղություններում:
«Այսօր երկու ջոկատ է աշխատում Ֆիզուլիի և Ջաբրայիլի ուղղություններում: Երեկ Ջաբրայիլում գտնվել է 20 զոհված զինծառայողի մարմին, իսկ Թալիշի հատվածում՝ 1: Այս պահին չկա ռազմական գործողությունների վայր, որտեղ որոնողափրկարարական աշխատանքները վերջնական ավարտին են հասցվել: Ուստի որոնողական աշխատանքները շարունակվելու են բոլոր տարածքներում։ Իրականացման ընթացքը մեծամասամբ պայմանավորված է այդ ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի հետ ԿԽՄԿ-ի և ռուս խաղաղապահների համապատասխան բանակցություններով: Նշեմ, որ նոյեմբերի 13-ից մինչև այսօր ընդհանուր առմամբ գտնվել է 802 զոհվածի աճյուն: Առայժմ միայն Շուշիի տարածքում են գտնվել մեկական ողջ մնացած հայ և ադրբեջանցի զինվորներ», - ասել է Հունան Թադևոսյանը:

Родственники пропавших без вести военнослужащих участвуют в поисково-спасательных операциях
Уже около недели родственникам пропавших без вести военнослужащих разрешено участвовать в поисково-спасательных операциях на контрольных Азербайджану территориях военных действий, сообщил в беседе с «Арменпресс» офицер отдела по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян.
«Участие родственников пропавших без вести солдат было достигнуто при посредничестве Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, российских миротворцев и Международного комитета Красного Креста. Теперь в каждом направлении по два родителя могут присоединиться к поисково-спасательным отрядам на местах боевых действий и помочь им», - сказал Тадевосян. По его словам, поисково-спасательные работы ведутся на направлениях Физули и Джабраил.
«Вчера в Джебраиле были обнаружены тела 20 убитых военнослужащих, 1 – в Талыше. На данный момент нет места боевых действий, где завершены поисково-спасательные операции. Поэтому поиски будут продолжены по всем направлениям.
Процесс реализации во многом обусловлен соответствующими переговорами между МККК и российскими миротворцами с азербайджанской стороной в этом направлении. Хочу отметить, что всего с 13 ноября было найдено 802 тела. Пока что в Шуши был найден только один выживший армянский и один азербайджанский солдат», - сказал Унан Тадевосян.