Բանակցությունները տապալեցինք, հակառակորդին գրգռեցինք և մտցրեցինք պատերազմ. Վազգեն Մանուկյան
Անկեղծ ասած՝ ես մինչև հիմա լրիվ չեմ հասկացել, թե ինչ է եղել, որովհետև սրա հետևանքներն այնքան սարսափելի են, որ դժվար է պատկերացնել, այսօր մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած Արցախյան երկրորդ պատերազմին՝ նշեց Վազգեն Մանուկյանը:
«Այս խայտառակ և ամոթալի պարտությունն իմ մոտ դառնություն է առաջացնում նաև այն պատճառով, որ ես գիտեմ՝ դա կարելի էր կանխել: Այսպիսի բան կարող էր չլինել: Մի կողմ թողնենք այն, որ դեռ 2,5 տարի նախապատրաստվում էր այս ամեն ինչը: Ճիշտ քաղաքականության դեպքում այս պատերազմը կարող էր լինել ոչ թե հիմա, միգուցե՝ ավելի ուշ: Բանակցությունները տապալեցինք, հակառակորդին գրգռեցինք և մտցրեցինք պատերազմ: Եթե մենք 2,5 տարի գոնե մի քիչ շարունակեինք զբաղվել բանակով, պարտություն չէինք ունենա: Վերջում էլ ստորագրվեց մեզ համար ոչ ընդունելի, խայտառակ մի համաձայնագիր, որը մենք խախտել չենք կարող, որովհետև դրա հետևանքների դեմ պայքարելու մեր ուժերն արդեն սպառված են», - նշեց բանախոսը:

Переговоры были провалены, противника спровоцировали на войну – Вазген Манукян
Честно говоря, я до сих пор полностью не понял, что произошло, поскольку последствия этого настолько ужасны, что сложно представить, заявил сегодня на встрече с представителями интеллигенции Вазген Манукян, обратившись к развязанной 27 сентября Азербайджаном второй Арцахской войне.
«Это позорное и постыдное поражение вызывает у меня горечь также по той причине, что я знаю, что это можно было предотвратить. Этого могло не произойти. Оставим в стороне то, что все это подготавливалось в течение 2.5 лет. В случае правильной политики, эта война могла произойти не сейчас, а возможно, позже. Переговоры были провалены, противника спровоцировали на войну. Если бы мы 2.5 года немного занимались бы армией, то не проиграли бы. А в конце было подписано неприемлемое, позорное соглашение, которое мы не можем нарушить, поскольку наши силы против последствий уже исчерпаны», - отметил Вазген Манукян.