Բանակցությունները տապալեցինք, հակառակորդին գրգռեցինք և մտցրեցինք պատերազմ. Վազգեն Մանուկյան
Անկեղծ ասած՝ ես մինչև հիմա լրիվ չեմ հասկացել, թե ինչ է եղել, որովհետև սրա հետևանքներն այնքան սարսափելի են, որ դժվար է պատկերացնել, այսօր մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած Արցախյան երկրորդ պատերազմին՝ նշեց Վազգեն Մանուկյանը:
«Այս խայտառակ և ամոթալի պարտությունն իմ մոտ դառնություն է առաջացնում նաև այն պատճառով, որ ես գիտեմ՝ դա կարելի էր կանխել: Այսպիսի բան կարող էր չլինել: Մի կողմ թողնենք այն, որ դեռ 2,5 տարի նախապատրաստվում էր այս ամեն ինչը: Ճիշտ քաղաքականության դեպքում այս պատերազմը կարող էր լինել ոչ թե հիմա, միգուցե՝ ավելի ուշ: Բանակցությունները տապալեցինք, հակառակորդին գրգռեցինք և մտցրեցինք պատերազմ: Եթե մենք 2,5 տարի գոնե մի քիչ շարունակեինք զբաղվել բանակով, պարտություն չէինք ունենա: Վերջում էլ ստորագրվեց մեզ համար ոչ ընդունելի, խայտառակ մի համաձայնագիր, որը մենք խախտել չենք կարող, որովհետև դրա հետևանքների դեմ պայքարելու մեր ուժերն արդեն սպառված են», - նշեց բանախոսը:

We failed negotiations, irritated the enemy and caused the war - Vazgen Manukyan
Referring to September 27 war, Manukyan said by now he even has not understood what happened as the consequences are do terrible that it is hard to even imagine.
“This shameful defeat raises bitterness, it does so as I know that it could have been prevented. Such thing could not have happened. Let’s put aside that it was prepared for 2,5 years. In case of right policy this war could have happened not now but may be later. We failed the negotiations, irritated the enemy and brought the war. If during 2,5 we have at least continued dealing with the army we would not have defeated. In the end an unacceptable, shameful agreement was signed which we cannot breach as our forces to fight against its consequences have been exhausted,” he said.