«Հրապարակ». Արցախում ազգային համաձայնության իշխանություն է ձևավորվում
«Արցախում մեկնարկել է ազգային համաձայնության իշխանության ձևավորման գործընթացը։ Այդ շրջանակներում առաջիկայում պաշտոնները կլքեն ամենաքննադատված պաշտոնյաները։
Մեր տեղեկություններով, առաջին հերթին ուժայինները՝ ԱԱԾ տնօրեն, ոստիկանապետ, գլխավոր դատախազ։ Փոփոխություններ կլինեն նաև խորհրդարանում, ՀՅԴ-ական Դավիթ Իշխանյանը կդառնա ԱԺ նախագահ. այժմ այդ պաշտոնը զբաղեցնում է Արայիկ Հարությունյանի կուսակից, արդեն նախկին կուսակից Արթուր Սարգսյանը։
ԱՀ նախագահը երեկ հայտարարեց «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունից դուրս գալու մասին և ուղերձ հղեց, որով, ըստ էության, ազդարարեց իշխանության թավշյա փոխանցումը Վիտալի Բալասանյանին։ Ավելին, նա հրապարակած ուղերձը խմբագրելուց հետո խոստացավ.
«Առաջին իսկ հնարավորության պահին վայր եմ դնելու նախագահական լիազորություններս, և ողջամիտ ժամկետում Արցախում կազմակերպվելու են արտահերթ համապետական ընտրություններ, որի ժամանակ ես չեմ առաջադրվելու և դուրս եմ գալու քաղաքականությունից»»։

«Грапарак»: В Арцахе формируется правительство национального согласия
В Арцахе начался процесс формирования правительства национального согласия, в рамках которого вскоре покинут посты все наиболее критикуемые должностные лица, пишет газета «Грапарак».
«По нашим сведениям, в первую очередь подадут в отставку силовики – директор СНБ, начальник полиции, генеральный прокурор. Изменения произойдут также в парламенте: представитель АРФД Давид Ишханян займет пост председателя НС, сейчас эту должность занимает уже бывший однопартиец Араика Арутюняна Артур Саркисян.
Президент Республики Арцах вчера заявил о выходе из партии «Свободная Родина» и выступил с обращением, которым, по сути, анонсировал бархатную передачу власти Виталию Баласаняну. Более того, после изменения текста обращения, Араик Арутюнян  обещал:
«При первой же возможности я сложу с себя полномочия президента и в разумные сроки в Арцахе будут организованы внеочередные общереспубликанские выборы, на которых я не буду баллотироваться и выйду из политики».