Նրանք, ում Աստվածն իրենց որովայնն է, չեն հասկանա, թե հայրենիք կորցնելն ինչ է նշանակում. Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյան (Տեսանյութ)
19/12/2020 16:06
Ես և երևի ինձ նման ձեզնից շատերը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, լույս 10-ի գիշերը կհամարեն իրենց կյանքի ամենադժբախտ օրը, ընդդիմադիրների հրավիրած հանրահավաքում հայտարարեց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
«Հասկացողները կհամարեն, անհասկացողները չեն համարի։ Նրանք, որոնց Աստվածն իրենց որովայնն է, իրեն որկորն է և իրենք ապրում են միայն կուշտ լինելու համար, նրանք չեն հասկանա։ Կհասկանան այն մարդիկ, ովքեր գիտեն, թե հայրենիք կորցնելն ինչ է նշանակում։ Հիմա շատ բաներ կխոսեն, բայց իմ ցանկությունն այն է, որ մեր հայրենիքի ամբողջականության խաթարման պատասխանատուն հեռանա և հնարավորություն ստեղծի մեր մեջքը շտկելու։
Այսօր թշնամին եկել հասել է Սյունաց սահմաններ, ոտքով մտնում, թիզ առ թիզ հաշվում է, և մեզ ասում են, թե ոչ մի միլիմետր չենք զիջելու։ Զիջելու տե՞ղ է մնացել։
Ես քաղաքականությամբ զբաղվելու ցանկություն իսկ չունեմ, բայց հայրենիքի կորստի հետ հաշտվելու հնարավորություն չունեմ։ Ես իմ ապրելու իմաստն եմ կորցնել, իմ ապրած տարիների իմաստն եմ կորցրել, հպարտությունս, երջանկությունս եմ կորցրել, իմ անցած ճանապարհն եմ կորցրել։ Եվ եթե միայն Աստված ինձ հույս չտա ապրելու, և շարունակելու պայքարը հանուն հայրենիքի, ես ապրելու իմաստ չեմ տեսնի։
Զարմանում և նույնիսկ զայրանում եմ, որ հայ ժողովրդի մեջ կարող են լինել մարդիկ, որոնք ասեն՝ վաղուց պետք է տայինք, պրծնեինք։ Ինչ լավ եղավ՝ տվեցինք, պրծանք», - հայտարարեց Շիրակի թեմի առաջնորդը։
Նա նշեց, թե այդ մարդկանց հայկականության վրա խիստ կասկած ունի։
«Այսօր վշտի խորխորատում ենք, բայց պիտի նայենք դեպի վեր այդ անդունդից դուրս գալու համար։ Մեր ցանկությունը մեկն է, որպեսզի նա, ով պատասխանատու է և գլխավոր մեղավորն է այս ամենի, հեռանա, ասպարեզը զիջի և տեղ տա նոր մարդկանց, նոր դեմքերի, որոնք հայրենասեր են և այս հայրենիքի ամեն մի թիզ հողի համար պատրաստ են ոչ թե խոսքով, այլ գործով զոհաբերվելու։
Ուրիշ ճանապարհ չկա, վաղ թե ուշ վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը հեռանալու է, բայց ամեն մի օր, որ մնում է, նա մեզ ավելի է քաշում խորխորատ, և եկողի համար, ով պետք է գա մեզ փոսից հանելու, ավելի դժվարանալու է այս փոսից հանելը, որովհետև նրա մնալով մենք ավելի ենք խրվում ճահճի, կեղտի և ցեխի մեջ»։
Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանի խոսքով՝ իր քաղաքական կյանքը երկարացնելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը դժվարացնում է հաջորդի ամեն մի եկող օրը։ Հետևաբար, նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ վարչապետը վայրկյան առաջ հեռանա, և դրա համար պետք է միասնական կամք։

Каждый день пребывания Пашиняна у власти погружает нас в бездну и осложняет наше спасение – архиепископ Микаел Аджапаян
19/12/2020 17:57
Многие из вас, как и я считают 9 ноября 2020 года самым несчастным днем своей жизни, заявил сегодня в ходе митинга на площади Свободы в Ереване предводитель Ширакской епархии ААЦ архиепископ Микаел Аджапаян.
«Так считают все понимающие люди. А те, для кого главное –  набить брюхо, кто живет, чтобы вдоволь поесть, не поймут этого. Поймут те люди, которые знают, что значит Родина. Сейчас я хочу сказать, что ответственный за нарушение целостности нашей родины должен уйти и создать возможность, чтобы мы выпрямили нашу спину.
Сегодня враг достиг границ Сюника, вступает своей ногой на нашу землю, считает пядь за пядью, а нам говорят, что ни миллиметра не уступят. Что еще осталось, чтобы уступить?
У меня нет желания заниматься политикой, но также нет возможности смириться с потерей Родины. Я потерял смысл своей жизни, смысл прожитых лет, утратил счастье, пройденный путь. И если Господь не вселит в меня надежду жить и продолжать борьбу ради Родины, я не буду видеть смысла в этой жизни.
Удивлен и возмущен, что в армянском народе могут быть люди, которые могут сказать: давно нужно было отдать, избавиться. Как хорошо, что мы отдали, избавились», - сказал архиепископ.
Он отметил, что очень сомневается в том, являются ли эти люди армянами.
«Сегодня мы погружены в бездну горя, но мы должны устремить свой взор наверх, чтобы выбраться из пропасти. У нас одно желание, чтобы главный виновный и ответственный во всем этом ушел, уступил место новым людям, новым лицам, которые патриотичны и готовы пожертвовать собой за каждую пядь нашей земли не на словах, а на деле.
Другого пути нет. Рано или поздно занимающий кресло премьер-министра уйдет, но каждый день его пребывания больше затягивает нас в бездну, и наше спасение становится сложнее для того, кто должен прийти потом. Чем дольше он остается, тем больше мы погружаемся в болото и грязь», - сказал архиепископ Микаел Аджапаян.
По словам архиепископа, продлевая свою политическую жизнь, Никол Пашинян осложняет каждый следующий день, посему необходимо, чтобы он ушел немедленно.