ԱՀԿ-ն երկրներին խորհուրդ է տվել գնահատել կորոնավիրուսի նոր շտամի մուտքի ռիսկը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խորհուրդ է տալիս երկրներին գնահատել Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերված կորոնավիրուսի նոր շտամի մուտքի ռիսկը և, ելնելով դրանից, որոշում կայացնել օդային հաղորդակցության վերաբերյալ: Այս մասին «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Ռուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը:
Նա նշել է, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքնուրույն է որոշում կայացնում թռիչքների և սահմանային գործողությունների  դադարեցման մասին:
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այս պահին որևէ վերջնաժամկետ կամ որևէ այլ բան չի առաջարկել (սահմանների և օդային երթևեկության հետ կապված, սակայն խորհուրդ է տվել ռիսկերի գնահատում անել», - նշել է նա:
Բացի այդ, ԱՀԿ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ դեռ տվյալներ չկան այն մասին, թե ինչպես է Մեծ Բրիտանիայում և Ավստրալիայում հայտնաբերված կորոնավիրուսի նոր շտամն ազդում մահացության վրա:

ВОЗ рекомендовала странам оценить риск завоза нового штамма коронавируса
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендует странам оценить риск завоза нового штамма коронавируса, обнаруженного в Великобритании, и на основании этого принять решение об авиасообщении. Об этом в эфире телеканала «Россия 24» заявила представитель ВОЗ в России Мелита Вуйнович.
Она отметила, что решение о прекращении авиасообщения и работы границ каждая страна принимает самостоятельно.
«Всемирная организация здравоохранения на этот момент не рекомендовала какие-то сроки или что-то другое (относительно работы границ и авиасообщения. — RT), но рекомендовала сделать анализ риска завоза и на основании этого принять своё индивидуальное, национальное решение», — сказала она.
Кроме того, представитель ВОЗ подчеркнула, что пока нет данных, как новый штамм коронавируса, обнаруженный в Британии и Австралии, влияет на смертность.