ԱՀԿ-ն երկրներին կոչ է արել հայտնել կորոնավիրուսի նոր շտամի հայտնաբերման մասին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը բոլոր երկրներին կոչ է արել մեծացնել SARS-CoV-2 վիրուսների սեկվենացման հնարավորություններն ու հայտնել կորոնավիրուսի նոր շտամի հայտնաբերման մասին, հայտարարել է Ռուսաստանում կազմակերպության ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը:
«ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս բոլոր երկրներին հնարավորինս մեծացնել SARS-CoV-2 վիրուսների հաջորդականությունը և փոխանակել հաջորդականության տվյալները միջազգային մասշտաբով, մասնավորապես՝ հաղորդել նմանատիպ մուտացիաների հայտնաբերման մասին», - հայտնել է Վույնովիչը:
ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս շարունակել բոլոր հիմնական առողջապահական և սոցիալական միջոցառումները, ներառյալ թեստավորումը և պայմանագրերի հետևումը, որին հաջորդում են համապատասխանաբար մեկուսացումը և կարանտինը, ինչպես նաև անձնական պաշտպանության միջոցները, ինչպիսիք են ձեռքերի հիգիենան, սոցիալական հեռավորությունը և անհրաժեշտության դեպքում դիմակի կրումը:

ВОЗ призвала страны сообщать об обнаружении нового штамма COVID-19
Всемирная организация здравоохранения рекомендует всем странам по возможности увеличить секвенирование вирусов SARS-CoV-2 и сообщать об обнаружении вызывающих озабоченность мутаций, сообщила РИА Новости представитель ВОЗ в РФ Мелита Вуйнович.
«ВОЗ рекомендует всем странам по возможности увеличить секвенирование вирусов SARS-CoV-2 и обмениваться данными о последовательностях на международном уровне, в частности, сообщать об обнаружении таких же вызывающих озабоченность мутаций», - сообщила Вуйнович.
ВОЗ рекомендует, чтобы применение всех базовых медико-санитарных и социальных мер продолжалось, включая тестирование и отслеживание контрактов с последующими изоляцией и карантином соответственно, а также индивидуальных мер защиты, таких как гигиена рук, физическое дистанцирование и ношение маски, когда необходимо, отметила она.