Ադրբեջանական կողմն Արցախի ԱԻՊԾ որոնողական խմբերին թույլ չի տվել մտնել Հադրութ
Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության որոնողական խմբերին ադրբեջանական կողմն այսօր թույլ չի տվել մտնել Հադրութ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԻՊԾ մամուլի քարտուղար Հունան Թադևոսյանը.
«Նախկինում եղել է պայմանավորվածություն Հադրութ մտնելու և այնտեղ որոնողական գործողություն իրականացնելու։ Սակայն մեր ԱԻՊԾ զորքը հասել է Դրախտիկ և իրենց ասել են, որ որոնողական աշխատանքները դադարեցվել են, չեն լինելու։ Նրանք մի քանի ժամ սպասել են տեղում, որից հետո կապ են հաստատել կենտրոնի հետ և ասել, որ աշխատանքները չեն շարունակվելու: Հիմա այնտեղից վերադառնում են», - ասաց Հունան Թադևոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման նախադեպ նախկինում էլ եղել է, երբ որոնողական աշխատանքներ էին նախատեսված Մեծ Թաղերի հատվածում։ Ադրբեջանական կողմը նախ թույլ չի տվել, ապա աշխատանքներ, այնուամենայնիվ, իրականացվել են։
Սա հաշվի առնելով՝ ԱԻՊԾ խոսնակը հույս հայտնեց, որ որոնողական աշխատանքները նախատեսված հատվածում կշարունակվեն։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 13-ից մինչև դեկտեմբերի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում որոնողական աշխատանքների ընթացքում Արցախում հայտնաբերվել է 1111 զոհված զինծառայողի աճյուն։

The Azerbaijani side did not allow today the search groups of Artsakh State Emergency Service enter Hadrut, head of public relations department of the service Hunan Tadevosyan told Aysor.am.
“Previously an arrangement has been reached to enter Hadrut and conduct search works there. But after Emergency Service troops reached Drakhtik they were told that the search works were suspended and would not take place. They waited there for several hours after which contacted with the center saying that the works would not continue and they were returning,” Tadevosyan said.
He said such precedent was recorded previously as well when the search works were planned in Mets Tagher sector. The Azerbaijani side did not allow, but then the works resumed.
Taking the previous precedent into consideration, the Emergency Service representative voiced hope that the search works will resume in the intended sector.