Նաիրա Զոհրաբյանը զրկվեց ԱԺ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը զրկվեց պաշտոնից։
Փակ-գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 84 պատգամավոր։
Անվավեր է ճանաչվել 2 թվեաթերթիկ
78 կողմ, 4 դեմ ձայների համամասնությամբ որոշումն ընդունվեց։
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանն այսօր քննարկում էր «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է դադարեցնել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները:
Հարցը ներկայացրել էր իմքայլական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն՝ ասելով, թե «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը երկշաբաթյա ժամկետում կարող է առաջադրել նոր թեկնածու:
Չառաջադրելու դեպքում քվոտան անցնում է իշխող մեծամասնությանը։
Նաիրա Զոհրաբյանը, հիշեցնենք, նախօրեին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ դիմելու են ՍԴ՝ վիճարկելու ԱԺ որոշման նախագծի սահմանադրականության հարցը։

Armenia’s parliamentary majority removes Naira Zohrabyan from post of committee chairperson
In a closed voting the lawmakers from My Step faction removed Naira Zohrabyan from the post of chairperson of Human Rights Protection and Social Affairs Standing Committee.
Eighty-four deputies participated in the voting, two ballots have been recognized invalid.
Seventy-eight voted for and 4 against the decision which was submitted by the ruling faction.
In particular the decision was submitted by deputy Artur Hovhannisyan who said that Prosperous Armenia faction may nominate new candidacy within two weeks, if not the quota passes to the ruling majority.
Speaking at a briefing on Monday Naira Zohrabyan described the decision as a political revenge against her and Prosperous Armenia party.
She also said that they will apply to the Constitutional Court to dispute the constitutionality of the draft decision.