Աշխատանքային խմբի շրջանակներում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերն աշխատելու են տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ
11/01/2021 15:39
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խումբը կզբաղվի Լեռնային Ղարաբաղում տնտեսական, առևտրային և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, ինչպես նաև սահմանների բացման հարցերով:
«Տարածաշրջանում տնտեսական, առևտրային և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, սահմանների բացման խնդիրն առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի», - ասել է Պուտինը՝ երկուշաբթի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ենթադրվում է, որ այդ հարցերով կզբաղվի հատուկ եռակողմ աշխատանքային խումբը, որը նախագահելու են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետները», - ավելացրել է Պուտինը:
«Կցանկանայի հույս ունենալ, հարգելի գործընկերներ, որ մեր այսօրվա բանակցությունները կընթանան գործնական մթնոլորտում և կծառայեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության, անվտանգության և առաջադեմ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովմանը, ինչով մենք բոլորս, անկասկած, հետաքրքրված ենք», - ասել է ՌԴ նախագահը:

Вице-премьеры РФ, Азербайджана и Армении в рамках рабочей группы займутся разблокированием экономических и транспортных связей (Видео)
11/01/2021 15:30
Трехсторонняя рабочая группа под руководством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана займется вопросами разблокирования экономических, торговых и транспортных связей в Нагорном Карабахе, а также темой открытия границ, сообщил президент РФ Владимир Путин.
«Особого внимания заслуживает задача разблокирования экономических, торговых и транспортных связей в регионе, открытия границ», - сказал он в понедельник на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьером Армении Николом Пашиняном. Об этом пишет «Интерфакс».
«Предполагается, что этими вопросами займется специальная трехсторонняя рабочая группа под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении», - добавил Путин.
«Хотелось бы рассчитывать, уважаемые коллеги, что наши сегодняшние переговоры пройдут в деловой обстановке и послужат обеспечению прочного мира, безопасности и поступательного социально-экономического развития в регионе, в чем все мы, безусловно, заинтересованы», - сказал президент РФ.