Գտնվել է ֆերմենտ, որն ազդում է օրգանիզմում կորոնավիրուսի տարածման վրա
Տյուբինգենի համալսարանի գիտնականները մարդու օրգանիզմում հայտնաբերել են ֆերմենտ, որը կարող է ազդել կորոնավիրուսի տարածման վրա, հայտնում է Merkur պորտալը:
Թոքերում SARS-CoV-2 տարածման համակարգչային մոդելի միջոցով մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ վիրուսը բջիջներին ստիպում է առաջացնել հատուկ նյութեր, որոնք օգնում են դրանց ներթափանցմանը:
Պարզվել է, որ վիրուսի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի գուանիլատ կինազա 1 (GK1) ֆերմենտը: Հետազոտվելուց և օրգանիզմից հեռացնելուց հետո SARS-CoV-2- ը դադարել է բազմանալ:
Գիտնականները կարծում են, որ դրանց հայտնագործությունը կարևոր է COVID-19- ի բուժման դեղամիջոցների մշակման և կատարելագործման համար:

Найден фермент, влияющий на распространение коронавируса в организме
Ученые из Тюбингенского университета обнаружили в организме человека фермент, способный влиять на распространение коронавируса. Об этом сообщает портал Merkur.
С помощью компьютерной модели распространения SARS-CoV-2 в легких специалисты пришли к выводу, что вирус заставляет клетки вырабатывать особые вещества, помогающие ему проникнуть в них.
Выяснилось, что особое значение для вируса имеет фермент гуанилаткиназа 1 (GK1). После того, как исследовали убрали его из организма, SARS-CoV-2 прекратил размножаться.
Ученые считают, что их открытие имеет важное значение для разработки и совершенствования лекарств для лечения COVID-19.