Նազարբաևը ցանկանում է, որ Մամինը մնա Ղազախստանի վարչապետ
Ղազախստանի իշխող «Նուր Օթան» կուսակցության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը կարծում է, որ Ասկար Մամինը պետք է մնա հանրապետության վարչապետ: Ազգի առաջնորդն այս կարծիքը հայտնել է հունվարի 14-ին՝ խորհրդարանում կուսակցության խմբակցության նիստում:
«Իմ կարծիքն այն է, որ պետք է պահպանել շարունակականությունը: Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ կառավարությունն իր գործն արել է: Մնացած բոլոր երկրների ֆոնին մենք լավ արդյունքներ ենք ցույց տվել: Եթե նախագահն առաջարկում է Մամին Ասկար Ուզակպաևիչին, ապա ես խնդրում եմ խմբակցությանը սատարել նրա թեկնածությունը», - հայտարարել է նա:
Խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումից հետո կառավարությունը պետք է հրաժարական տա: Սակայն այժմ պարզ է, որ վարչապետն, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանի իր աթոռը:
Ի վերջո, ոչ միայն պատգամավորներն, այլև նախագահ Քասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը դժվար թե համարձակվեն անհնազանդ լինել Նազարբաևին: Այնուամենայնիվ, ինքը՝ Տոկաևը, բարձր է գնահատել համավարակին հակազդելու գործում կառավարության արդյունավետությունը:
Նշենք, որ Ղազախստանում Մամինին երբեմն կատակով անվանում են «հայրիկինը», իսկ ղազախ ժողովուրդը վաղուց էր Նազարբաևին անվանում «հայրիկ»:
Նազարբաևի կուսակցությունը հաղթել է հունվարի 10-ին կայացած ընտրություններում և այժմ մեծամասնություն ունի խորհրդարանի ստորին պալատում:

Назарбаев хочет, чтобы премьером Казахстана остался Мамин
Председатель правящей партии Казахстана «Нур Отан» Нурсултан Назарбаев считает, что премьер-министром республики должен остаться Аскар Мамин. Такое мнение лидер нации озвучил сегодня, 14 января, на заседании фракции партии в парламенте.
«Мое мнение — следует сохранить преемственность. Несмотря на все трудности, правительство справилось со своей работой. На фоне всех остальных стран мы показали неплохие результаты. Если президент предложит Мамина Аскара Узакпаевича, то прошу фракцию поддержать его кандидатуру», — сказал он.
После состоявшихся парламентских выборов правительство должно сложить полномочия. Однако теперь ясно, что премьер-министр, скорей всего, сохранит свое кресло. Ведь ослушаться Назарбаева вряд ли посмеют не только депутаты, но и президент Касым-Жомарт Токаев. Впрочем, Токаев и сам высоко оценил эффективность работы правительства в противодействии пандемии.
Отметим, что в Казахстане Мамина иногда в шутку называют «папин», а «папой» казахстанцы уже давно зовут Назарбаева.
Партия Назарбаева одержала победу на состоявшихся 10 января выборах, и теперь имеет большинство голосов в мажилисе — нижней палате парламента.