Իրանը Հնդկական օվկիանոսում ցուցադրել է ծովային մարտերում «վճռական զենքը»
Իրանի հայրենական արտադրության «Fateh» («Նվաճող») սուզանավը փորձարկել է տորպեդներ և հաջողությամբ խոցել պայմանական թիրախը, հայտնում է պետական IRNA լրատվական գործակալությունը:
Մարտական կրակոցները տեղի են ունեցել Իրանի ռազմածովային ուժերի «Marine Power 99» ծածկագրով վերապատրաստման ժամանակ, որն անցյալ չորեքշաբթի սկսվել է Մեքրանի ափին և Հնդկական օվկիանոսի հյուսիսում:
Ուսումնական վարժություններում փորձարկվել են նաև Իրանի ռազմածովային ուժերի ցամաք-ցամաք թևավոր հրթիռներ, սուզանավեր և թռիչքային ստորաբաժանումներ:
Սեփական արտադրության սուզանավերից թևավոր հրթիռներ և տորպեդներ արձակելուց բացի, զորավարժությունները նախատեսում են Իրանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ջոկատների վայրէջք ափին և ծովային հարթակներում, մարտական գործողություններ անօդաչու թռչող սարքերի և ռադիոէլեկտրոնային պատերազմական տեխնիկայի միջոցով:

Иран показал в Индийском океане «решающее оружие» при морских сражениях
Иранская подводная лодка Fateh («Завоеватель») отечественной разработки провела испытания торпед и успешно поразила условную цель, передаёт сегодня, 14 января, государственное информагентство IRNA.
Боевые стрельбы прошли во время учений под кодовым наименованием «Marine Power 99» военно-морских сил Ирана, которые начались в минувшую среду на побережье Мекрана и северной части Индийского океана, сообщил контр-адмирал ВМС Исламской Республики Хамзе Али Кавиани.
В учебных маневрах были также испытаны крылатые ракеты класса «земля-земля», подводные лодки и лётные части ВМС Ирана.
«Высокая ударная мощь морских крылатых ракет различной дальности, доступных сегодня ВМС Ирана, сделала их эффективным и решающим оружием при морских сражениях», - заявил Кавиани.
Помимо стрельб крылатыми ракетами и торпедами с подводных лодок собственного производства, учения предусматривают высадку спецназа ВС ИРИ на побережье и морских платформах, боевые действия с использованием беспилотников и средств радиоэлектронной борьбы.