Թուրքիան Ռուսաստանի հետ կքննարկի C-400 երկրորդ խմբաքանակի մատակարարման հարցը
Թուրքիան Ռուսաստանի հետ բանակցություններում կքննարկի հունվարի վերջին C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի երկրորդ խմբի մատակարարման հարցը, ուրբաթ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը:
«Ոչ մի երկիր չի որոշելու մեր քայլերն ազգային պաշտպանության ոլորտում, դրանք ամբողջովին կախված են մեր սեփական որոշումներից: Առաջին C-400 խմբաքանակի հարցը լուծված է, այժմ աշխատանքները շարունակվում են երկրորդ խմբաքանակի հարցի շուրջ: Ամսվա վերջ մենք բանակցություններ կունենանք Ռուսաստանի հետ, և ի թիվս այլ թեմաների, մենք անշուշտ կքննարկենք այն», - Ստամբուլում լրագրողներին հայտնել է Էրդողանը:
Նա ավելացրել է, որ ԱՄՆ նոր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալությունից հետո C-400-ի հետ կապված խնդիրների քննարկումը կշարունակվի ամերիկյան նոր ղեկավարության հետ:
«Ես չգիտեմ, թե ինչ կասի Բայդենը, բայց ամեն դեպքում մենք ոչ մեկից թույլտվություն չենք վերցնի», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը:

Турция обсудит с Россией поставки второго полка С-400
Турция обсудит на переговорах с Россией в конце января вопрос о поставках второго полка зенитно-ракетных комплексов С-400, заявил президент Турции Тайип Эрдоган в пятницу.
«Наши шаги по национальной обороне никакая страна не будет определять, они полностью зависят от наших собственных решений. По первому полку С-400 вопрос решен, сейчас продолжается работа по вопросу второй партии. В конце месяца у нас будут переговоры с Россией, и кроме прочих тем мы обязательно обсудим и его», - заявил Эрдоган журналистам в Стамбуле. Трансляция велась в Twitter турецкого лидера.
Он добавил, что после вступления в должность нового президента США Джо Байдена обсуждение проблем, связанных с С-400, будет продолжено с новым американским руководством.
«Не знаю, что скажет Байден, но мы в любом случае ни от кого не будет брать никаких разрешений», - сказал турецкий лидер.