Լավրով. Այժմ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեմայի առաջադրման համար ամենալավ ժամանակը չէ
Ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի քննարկումը հնարավոր կդառնա, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
«Ես մեծ հույս ունեմ, որ հիմա հույզերը հետին պլան կմղվեն: Ի դեպ, հենց դա է պատճառը, որ այժմ ամենալավ ժամանակը չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեման որպես առաջնահերթություն առաջադրելու համար, այն մնում է ապագայի համար», - ասել է նա:
Նա վստահեցրել է, որ ռուս խաղաղապահները կապահովեն ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական կողմերի շահերը:
«Եվ մենք պետք է վերադառնանք կարգավիճակին: Գլխավորն այն է, որ կարգավիճակի տեսանկյունից հետագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունենան կոնկրետ, հանգիստ իրավական քննարկումներ՝ բարիդրացիության հիման վրա, որը մենք բոլորս պետք է վերականգնենք տարածաշրջանում», - ասել է Լավրովը:

The discussion of the status of Nagorno Karabakh will become possible in future, Russia’s foreign minister Sergey Lavrov said at a news conference today.
“I am hopeful that the emotions will now be pushed back. By the way this is the reason why now is not the best time to push the subject of Nagorno Karabakh status as a priority, it remains for future,” he said.
He noted that the Russian peacekeepers will ensure the interests of both Azerbaijani and Armenian sides.
“And we must return to the status. The main thing is that from the point of view of the status in future concrete and calm legal discussions will take place between Armenia and Azerbaijan based on good-neighborly relations which we all must restore in the region,” Lavrov said.