Լավրով. Այժմ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեմայի առաջադրման համար ամենալավ ժամանակը չէ
Ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի քննարկումը հնարավոր կդառնա, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
«Ես մեծ հույս ունեմ, որ հիմա հույզերը հետին պլան կմղվեն: Ի դեպ, հենց դա է պատճառը, որ այժմ ամենալավ ժամանակը չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեման որպես առաջնահերթություն առաջադրելու համար, այն մնում է ապագայի համար», - ասել է նա:
Նա վստահեցրել է, որ ռուս խաղաղապահները կապահովեն ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական կողմերի շահերը:
«Եվ մենք պետք է վերադառնանք կարգավիճակին: Գլխավորն այն է, որ կարգավիճակի տեսանկյունից հետագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունենան կոնկրետ, հանգիստ իրավական քննարկումներ՝ բարիդրացիության հիման վրա, որը մենք բոլորս պետք է վերականգնենք տարածաշրջանում», - ասել է Լավրովը:

Сейчас не лучшее время выдвигать тему статуса Нагорного Карабаха - Лавров
Обсуждение статуса Нагорного Карабаха станет возможным в будущем, и к этой теме еще предстоит вернуться, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции.
«Я очень надеюсь, что сейчас эмоции будут отведены на второй план. Кстати, ровно поэтому сейчас не самое лучшее время выдвигать в качестве приоритетной тему статуса Нагорного Карабаха, она остается на будущее», - сказал он.
Он заверил, что российские миротворцы будут обеспечивать интересы и азербайджанской, и армянской стороны.
«А к статусу предстоит вернуться. Главное, чтобы по статусу в последствие были конкретные, спокойные правовые дискуссии между Арменией и Азербайджаном на основе того добрососедства, которое нам всем нужно восстановить в регионе», - отметил Лавров.