Դավութօղլուն կանխատեսում է, որ Էրդողանը կհեռացվի իշխանությունից
Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ նախագահ Թայիփ Էրդողանին սպառնում է իշխանությունից հեռացում 1997 թվականի փետրվարին «թավշյա» («հետմոդեռն») հեղաշրջման համար պատասխանատու ուժերի ազդեցության ներքո:
1997-ի փետրվարին Թուրքիայի բարձրագույն ռազմական ղեկավարները հուշագիր են ստորագրել, որը երաշխավորում է երկրում պահպանել Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի, մասնավորապես պետության աշխարհիկ բնույթի սկզբունքները: Զինվորականների ճնշման ներքո այն ժամանակվա վարչապետ, իսլամիստական բարեկեցիկ կուսակցության հիմնադիր Նեջմեթթին Էրբաքանը ստիպված էր ստորագրել այն:
Զինվորականները չէին լուծարել խորհրդարանը և կասեցրել սահմանադրությունը, բայց չորս ամիս անց Էրբաքանին ստիպել էին թողնել իր պաշտոնը, և Բարօրություն կուսակցությունը ցրվել էր: Էրբաքանի կուսակցության անդամին, որը Ստամբուլի այն ժամանակվա քաղաքապետն էր, և Թուրքիայի ներկայիս նախագահ Թայիփ Էրդողանն նույնպես անդրադարձել են քաղաքական հետապնդումները:
«Էրդողանն այժմ գտնվում է այն ուժերի ազդեցության տակ, որոնք հեղաշրջում են իրականացրել փետրվարի 28-ին (1997 թ.): Ցավոք, նա իր կողմնակիցների աջակցությունը փոխանցում է նրանց: Ես դա նրան ասել եմ, երբ դեռ կուսակցությունում էի (իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցություն):
Դա FETO-ի (այդպես Անկարայում անվանում են ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպությունը) մարտավարությունն է: Միայն արտաքինից է թվում, որ երկիրը ղեկավարում է Էրդողանը: Հաջորդ փուլում նրանք տապալելու են Էրդողանին», - ասել է Դավութօղլուն իր Twitter- ում:
Նրա խոսքով՝ այս ուժերն այժմ օգտագործում են Էրդողանի ուժը ՝ նպատակ ունենալով հեռացնել նրան և իշխանությունն իրենց ձեռքը վերցնել, որից հետո «պահպանողականները չեն կարողանա գլուխները բարձրացնել»:

Экс-премьер Турции предрек Эрдогану отстранение от власти
Бывший премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что президенту страны Тайипу Эрдогану угрожает отстранение от власти под влиянием сил, ответственных за «бархатный» («постмодернистский») переворот в феврале 1997 года.
В феврале 1997 года высшие турецкие военачальники издали меморандум, гарантирующий соблюдение в стране принципов основоположника Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, в частности, светского характера государства. Под давлением военных тогдашний премьер-министр, основатель исламистской Партии благоденствия Неджметтин Эрбакан был вынужден его подписать.
Военные не распустили парламент и не приостановили действие конституции, однако через четыре месяца Эрбакан был вынужден оставить свой пост, а Партия благоденствия была распущена. Политические преследования коснулись и однопартийца Эрбакана, тогдашнего мэра Стамбула и нынешнего президента Турции Тайипа Эрдогана.
«Эрдоган сейчас находится под влиянием cил, совершивших переворот 28 февраля (1997 года). К сожалению, он передает им поддержку своих сторонников. Я это и ему самому говорил, еще будучи в партии (правящей Партии справедливости и развития).
Это тактика FЕТО (так в Анкаре называют организацию оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена). Только внешне кажется, что страной управляет Эрдоган. На следующем этапе они свергнут Эрдогана», - заявил Давутоглу в своем Twitter.
По его словам, эти силы сейчас используют власть Эрдогана, имея намерение отстранить его и взять власть в свои руки, после чего «консерваторы не смогут ходить с поднятыми головами».