Դա մի կոշտ զանգի հարց է Պուտինից Ալիևին. իմքայլական պատգամավորը՝ ռազմագերիների խնդրի մասին
Կարծում եմ՝ Ադրբեջանը, տեսնելով Հայաստանում առաջացող դժգոհությունները, հանգամանքն օգտագործում է ՀՀ ներքին քաղաքական իրավիճակի վրա ազդելու համար, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը:
Նա կարծում է՝ տեսնելով, որ ընդդիմադիր գործիչների հայտարարություններում ռազմագերիներին չվերադարձնելու ամբողջ մեղքը դրվում է միայն Հայաստանի պաշտոնյաների վրա, Ադրբեջանը օգտագործում է հանգամանքը:
«Դա ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ռուսաստանի պարտավորությունն է: Գերիների վերադարձի օրակարգն ավելի մեծ հնարավորություն ունի ձևավորելու Ռուսաստանը: Իմ կարծիքով, դա մի կոշտ զանգի հարց է Պուտինից Ալիևին: Եթե Ռուսաստանի ուժը չի պատում, մենք պետք է օգնենք Ռուսաստանին՝ ունենալով նաև միջազգային աջակցություն այդ հարցում», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ այդ ուղղությամբ Հայաստանի իշխանությունն աշխատում է:
Իմքայլական պատգամավորը նաև ընդգծեց, որ Ադրբեջանի հետ դժվար է իրականացնել որևէ համատեղ ծրագիր՝ ունենալով այնպիսի ցավոտ հարց, ինչպիսին գերիների ու անհետ կորածների հարցն է:
«Ցանկացած տնտեսական համագործակցություն առաջին հերթին ենթադրում է վստահություն: Մինչև գերիների հարցը չլուծվի Ադրբեջանի հանդեպ Հայաստանի կողմից որևէ վստահություն չի կարող լինել», - ասաց իշխանական պատգամավորը:

Seeing the dissatisfactions raising in Armenia, Azerbaijan uses it to affect Armenia’s domestic political situation, deputy from My Step faction Hovhannes Igityan told the reporters today.
He stressed that Azerbaijan makes use of the circumstance seeing that in their statements the opposition figures are putting the whole blame of not returning the prisoners of war only on Armenian officials.
“It is not only Armenia but Russia’s commitment as well. Russia has more chances to form agenda of return of the captives. I believe it is a matter of a tough call from Putin to Aliyev. If Russia does not have enough strength we are ready to help Russia having also international assistance in the issue,” he said, stressing that the Armenian authorities are working in that direction.
The deputy also noted that it is difficult to carry out joint program with Azerbaijan  having such a painful issue as the issue of captives and missing.
“Any economic cooperation first of all supposes trust. Until the issue of captives is solved Armenia cannot trust Azerbaijan,” he said.