Բայդենը ծանուցել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ԱՀԿ ԱՄՆ-ի վերադարձի մասին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, որում նա հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը Միացյալ Նահանգների վերադարձի մասին: Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
«Այս նամակով Միացյալ Նահանգների կառավարությունը հետ է կանչում 2020 թվականի հուլիսի 6-ին թվագրված մի նամակ, որում ասվում էր, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը մտադիր է դուրս գալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից 2021 թվականի հուլիսի 6-ից», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նամակում նշվում է նաեւ, որ ԱՄՆ-ը մտադիր է մնալ ԱՀԿ անդամ:
Բայդենը նաև հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է ամբողջությամբ մասնակցել գլոբալ առողջությանը սպառնացող վտանգների դեմ պայքարին և այդ հարցում համաշխարհային առաջնորդի դեր ունենալ:

Байден уведомил Генсека ООН о возвращении США в ВОЗ
Президент США Джо Байден направил Генеральному секретарю ООН Антониу Гутеррешу письмо, в котором сообщил о возвращении Соединённых Штатов во Всемирную организацию здравоохранения.
Об этом говорится в заявлении Белого дома.
«Этим письмом правительство Соединенных Штатов отзывает письмо от 6 июля 2020 года, в котором говорилось, что правительство Соединённых Штатов намерено выйти из Всемирной организации здравоохранения начиная с 6 июля 2021», — отмечается в сообщении.
В письме также говорится, что США намерены остаться членом ВОЗ.
Также Байден заявил о намерении США принимать полноценное участие в борьбе с угрозами глобальному здоровью и выполнять роль мирового лидера в данном вопросе.