«Մարտունու ԲԿ»-ի կառուցումը կավարտվի 2022 թվականի սկզբին. նախարար
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագրի նախագծին:
Առողջապահության նորանշանակ նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ այս համաձայնագրով նախատեսվում է 7,4 միլիոն դոլարի տրամադրում:
«Դեռևս 2013 թվականին Հայաստանի և Միջազգային զարգացման ընկերաության միջև ստորագրվել է 35 միլիոն դոլարին համարժեք ֆինանսավորման պայմանագիր, որով նախատեսված էին Գեղարքունիքի մարզի «Մարտունու ԲԿ» և Վայոց ձորի մարզային հիվանդանոցի արդիականացման աշխատանքները, մասնավորապես, կառուցման շինարարական աշխատանքներ, բժշկական սարքավորումների և կահույքի ձեռքբերում», - ասաց նախարարը:
Նա նշեց, թե 2020թ․ մարտի 6-ին կատարված փոփոխություններով նախատեսվել էր Վայոց ձորի մարզի նոր մարզային հիվանդանոցի կառուցման և հագեցման աշխատանքները հանել վարկային ծրագրից՝ հաշվի առնելով նախահաշվային փաստաթղթերով նախատեսված շինարարական աշխատանքների բարձր արժեքը, ինչպես նաև փոխարժեքային տարբերության հետևանքով առաջացած ֆինանսական կորուստները:
«Նշված պատճառներով ֆինանսական միջոցները չէին բավարարի երկու ԲԿ-ի արդիականացման համար ու նպատակահարմար էր գտնվել այդ պահին միջոցներն ուղղել «Մարտունու ԲԿ»-ի արդիականացման աշխատանքներին: Վայոց ձորի նոր ԲԿ-ի կառուցման և բուժսարքավորումներով հագեցման միջոցառումը սահմանվել էր 2019-2023 թթ կառավարության միջոցառումների ծրագրով», - ասաց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարին են ուղղվել «Մարտունու ԲԿ»-ի կառուցման համար նախատեսված 3 մլն դոլարը ու այժմ անհրաժեշտություն է առաջացել լրացնել այդ գումարը:
Ըստ նրա՝ «Մարտունու ԲԿ»-ն ինտենսիվ կառուցման փուլում է, իսկ Վայոց Ձորի ԲԿ-ի կառուցումը կսկսվի շուտով:
«Երկու կենտրոնն էլ ռազմավարական կարևորության են: Երկու տեղում էլ նախկին ԲԿ-ները գտնվում են ոչ բարվոք վիճակում և նոր ԲԿ-ների կառուցումը կնպաստի որակյալ ծառայություններ մատուցելուն», - ասաց նախարարը՝ ընգծելով, որ «Մարտունու ԲԿ»-ի կառուցումը կավարտվի 2022 թվականի սկզբին:

The Armenian government approved at the cabinet sitting today the draft loan agreement on Additional Funding to Prevention and Control of Diseases program.
Newly appointed health minister Anahit Avanesyan said the agreement envisages allocation of 7,4 million USD.
She said yet in 2013 a financing contract costing 35 million USD was signed between Armenia and the International Development company.
The agreement intended upgrading of Gegharkunik province’s Martuni medical center and Vayots Dzor regional hospital. In particular, it was envisaged to carry out reconstruction works, acquire medical devices and furniture.
She added that with the changes made on March 6, 2020 construction of new regional hospital in Vayots Dzor and its upgrading was intended to be withdrawn from the loan program due to high cost of construction works.
She said the financial means would not have been enough for the upgrading of two medical centers and it was considered expedient to direct the means for the upgrading of Martuni medical center.
The construction of new medical center in Vayots Dzor has been envisaged by government’s 2019-2023 program.
The minister said the construction of Martuni medical center is in active phase and construction of medical center in Vayots Dzor will launch soon.
“The two centers are of strategic significance. The two are not in good condition and the construction of new ones will promote providing high-quality medical services,” she said, stressing that the construction of Martuni medical center will be completed in 2022.