Բայդենը տրանսգենդերներին թույլատրել է ծառայել ԱՄՆ բանակում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրամանագիր է ստորագրել, համաձայն որի տրանսգենդեր անձինք հնարավորություն ունեն զինվորական ծառայություն անցնել երկրի բանակում, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան հայտարարությունը:
«Նախագահ Բայդենը վստահ է, որ գենդերային ինքնությունը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա զինվորական ծառայության համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
«Ծառայությանը պիտանի բոլոր ամերիկացիներին թույլատրել ծառայել իրենց երկրին համազգեստով, դա ավելի լավ է բանակի համար և ավելի լավ է մեր երկրի համար, քանի որ բազմակողմանի ուժն ավելի արդյունավետ է», - ասվում է փաստաթղթում:

Байден разрешил трансгендерам служить в армии США
Президент США Джо Байден подписал указ, согласно которому трансгендеры имеют возможность проходить военную службу в армии страны, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на заявление Белого дома.
«Президент Байден уверен, что гендерная самоидентификация не должна быть препятствием для военной службы», - отмечают в Белом доме.
«Разрешить всем годным к службе американцам служить своей стране в униформе - это лучше для армии и лучше для нашей страны, поскольку всесторонняя сила - более эффективна», - говорится в документе.