Արմեն Աշոտյանի ինտելեկտն ու բարոյականությունը ցավում է, երբ պետք է արձագանքի Նիկոլ Փաշինյանին
«Էս վերջերս ցավում է նաև բարոյականությունս, որովհետև ամոթ է, որ նա դեռևս ՀՀ վարչապետի պաշտոնն է զբաղեցնում», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Աշոտյանը։
Նա ասաց, որ իրենց՝ իշխանության եղած ժամանակ բանակցային ամբողջ գործընթացն արձանագրել է հայկական կողմի համար մի շարք կարևոր հանգուցային հաջողություններ, որոնք խտացրել էր ԵԱՀԿ ՄԽ ՌԴ համանախագահ Իգոր Պոպովը։
Աշոտյանը նշեց, թե Արցախի ժողովրդի ինքնորշման իրավունքը դիտվել է որպես կարգավորման հիմնաքար։
«Հայաստանը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից դիտվել է որպես կոնստրուկտիվ կողմ, մենք համանախագահների ֆավորիտն էինք, որովհետև այնքան խելոք էինք բանակցում, որ մեր դիրքերը պահելով՝ կարողանում էինք կոնստրուկտիվ հանդես գալ Ադրբեջանի ֆոնի վրա։ Մյուս հաջողությունը նա է, որ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի ղեկավարները 2009-ից մինչև 2013 թվականը հինգ հայտարարություն ընդունեցին, որով հաստատեցին, որ Արցախի կարգավիճակի հարցը հանգուցային է, պետք է լուծվի ազատ կամարտահայտությամբ», - ասաց նա։
Աշոտյանը նշեց, թե ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հստակ բանաձևել էր, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։
«Սա էր մեր կարգավորման կրեդոն ու, լինելով փոխզիջումների կողմնակից, Հայաստանը մշտապես կարողացել է պնդել ու հասնել նրան, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ամրագրված է եղել որպես հիմնարար սկզբունք», - ասաց ՀՀԿ փոխնախագահը։

Right of Artsakh people to self-determination was viewed as a cornerstone in the conflict settlement process, vice president of the Republican Party of Armenia Armen Ashotyan told the reporters today.
He added that during their authority they registered very important success in the whole negotiation process.
“Armenia was viewed by the Minsk Group co-chairs as a constructive side, we were their favorites, because we were negotiating so wisely that by keeping our positions we were also managing to come forth constructively on Azerbaijan’s background,” he said.
The next success he said was that from 2009 to 2013 Russia, France and the USA leaders adopted 5 statements confirming that the key issue is the status of Artsakh and it should be solved with the free expression of will.
Ashotyan noted that their party leader, third president Serzh Sargsyan clearly formulated that Artsakh will never be part of Azerbaijan.
“This is our credo of regulation, being for mutual concessions, Armenia always managed to claim and reach registration of Artsakh right to self-determination as basic principle,” Ashotyan said.