Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն կխնդրի Խաչատրյանների ընտանիքից
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակեց վճիռը` Խաչատրյաններն ընդդեմ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Մանե Գևորգյանի (վարչապետի մամուլի խոսնակ) քաղաքացիական գործով, որը հարուցվել էր Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների պահանջով այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանի կողմից 2020 թվականի ապրիլի 28-ին «facebook.com» սոցիալական ցանցի իր էջում վերջիններիս հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն պարունակող գրառում էր տեղադրել, հայտնում են Խաչատրյանների փաստաբանական թիմից։
«Խաչատրյանները հայցով պահանջում էին ներողություն խնդրել իրենց հասցեին կատարված վիրավորանք հանդիսացող արտահայտության համար, ինչպես նաև հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները: Դատարանը հիմնավորված համարեց և հաստատեց, որ ՀՀ հայցվորների հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն համարվող արտահայտություններ են կատարվել ՀՀ վարչապետի կողմից` իր մամուլի խոսնակի միջոցով և այդ մասով պահանջը բավարարեց։
Մասնավորապես, դատարանը վճռեց պարտավորեցնել պատասխանող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի՝ Մանե Գագիկի Գևորգյանին պատկանող պաշտոնական էջում 28.04.2020 թվականին ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակի կատարած հրապարակային գրառումը հերքել հետևյալ կերպ (մեջբերում).
«Վճռի օրինական ուժ ստանալուց հետո հինգ օրվա ընթացքում «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի Մանե Գագիկի Գևորգյանին պատկանող էջում, գրառում կատարել հետևյալ կերպ. «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներողություն է խնդրում Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններից 2020 թվականի ապրիլի 28-ին «facebook.com սոցիալական կայքի` Մանե Գևորգյանի էջում տեղադրված գրառման մեջ նշված՝ նրանց պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող արտահայտության համար», գրառման մեջ նշված՝ «Գագիկ Խաչատրյանի և նրա որդիների կողմից կոռուպցիոն և մաֆիոզ համակարգ ղեկավարած լինելու, ինչպես նաև ապօրինի հարստություն կուտակած լինելու վերաբերյալ պնդումը: Գագիկ Խաչատրյանը և նրա որդիները ընդունել են իրենց կամ ընտանիքի այլ անդամների կողմից պետությանը վնաս պատճառելու փաստը, թալանելու փաստը, կամ պատրաստակամություն են հայտնել որպես թալանած գույք որևէ բան պետությանը վերադարձնելու մասին» իրականությանը չեն համապատասխանում:
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի facebook.com սոցիալական կայքի օգտահաշվում ներողության և հերքման տեքստերը տեղադրելու անհնարինության դեպքում՝ պարտավորեցնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում ներողություն խնդրել առնվազն 5.000 (հինգ հազար) տպաքանակ և Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում սպառում ունեցող որևէ տպագիր թերթի միջոցով՝ հրապարակելով ներողության նույն բովանդակությամբ տեքստը, որը պահանջվում է տեղադրել facebook.com սոցիալական կայքի՝ Մանե Գևորգյանին պատկանող էջում»։
Հայցվորները նյութական վնասի պահանջ չէին ներկայացրել, սակայն ներկայացվել էր դատական ծախսի փոխհատուցման պահանջը, որը բավարարվել էր մասնակի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանից հօգուտ Գագիկ Գուրգենի Խաչատրյանի, Գուրգեն Գագիկի Խաչատրյանի և Արտյոմ Գագիկի Խաչատրյանի 8.000 (ութ հազար) ՀՀ դրամ, որպես նախապես վճարված պետական տուրքի գումարի, ինչպես նաև` 500.000 (հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամ, որպես փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումարի բռնագանձման մասով: Վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնելու հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո և նույն ժամկետում կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանները 2018թ.-ից ի վեր ենթարկվում են հետապնդումների, որոնք դատապարտել են մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ և ազատ տնտեսական գործունեության խթանմամբ զբաղվող տեղական և միջազգային բազմաթիվ կազմակերպություններ՝ արձանագրելով ապօրինություններ հանրային ու վարչական ճնշումների և տնտեսական գործունեության խոչընդոտման տեսքով, որոնք ուղեկցվել են ապօրինի արգելանքների և այլ միջամտությունների ձևով: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) միջանկյալ միջոց է կիրառել և շարունակում է Խաչատրյանի գործով քննությունը` ներառյալ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի կիրառման, խտրականության և քաղաքական հետապնդումների հետ կապված», - ասված է տարածված հայտարարությունում։

Yesterday, on 25 January of this year, Yerevan Court of General Jurisdiction promulgated the judgement under the civil case Khachatryans vs RA Prime Minister’s Staff, RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Mane Gevorgyan (Prime Minister’s spokesperson) that was initiated upon Gagik, Gurgen and Artyom Khachatryans’ cliam after Press Secretary of the RA Prime Minister Mane Gevorgyan’s post made on her “facebook. com” social site page on 28 April 2020 that was insulting and defaming them. Khachatryans claimed to apology for the insulting statement addressed to them as well as refute defamatory information.  The Court found it substantiated and approved that the RA Prime Minister made insulting and defaming statements through his spokesperson addressed to RA claimants and awarded that part of the claim.
Particularly, the Court rendered to oblige respondent, RA Prime Minister Nikol Pashinyan (father’s name: Vova) to refute the public post made by the RA Prime Minister’s spokesperson Mane Gevorgyan (father’s name: Gagik) on her official “Facebook” social site page on 28 April 2020 as follows (quote):
“Make the following post on Mane Gevorgyan’s (father’s name: Gagik) Facebook page within five days after the judgement enters into force: “RA Prime Minister Nikol Pashinyan apologises to Gagik, Gurgen and Artyom Khachatryans for the statement defaming their honour and dignity stated in the post made on Mane Gevorgyan’s “facebook. com” social site page on 28 April 2020”, for the allegation that “Gagik Khachatryan and his sons managed corrupt and mafia-like system as well as accumulated illegal wealth stated in the post. Gagik Khachatryan and his sons acknowledged the fact that they or any other members of the family have robbed and caused damage to the state, or that they were willing to return anything to the state as a stolen property” do not coincide with reality.
In case of impossibility to post the texts of apology and refute on “facebook. com” social site account of the RA Prime Minister’s spokesperson Mane Gorgyan, to oblige RA Prime Minister Nikol Pashinyan (father’s name: Vova) to apology, within five working days after the judgement enters into legal force, through any printed newspaper that has at least 5.000 (five thousand) print runs and is consumed in the whole territory of the Republic of Armenia, publishing the same text of apology that was required to be posted on Mane Gevorgyan’s “facebook.com” social site page.
The Claimants did not submit a claim for compensation of material damage, but a claim was submitted for compensation of judicial cost which was partially awarded and AMD 8.000 (eight thousand) as the amount of the state duty paid in advance as well as AMD 500.000 (five hundred thousand) as the amount of reasonable remuneration of the advocate was confiscated from the RA Prime Minister Nikol Pashinyan (father’s name: Vova) in favour of Gagik Khachatryan (father’s name: Gurgen), Gurgen Khachatryan (father’s name: Gagik) and Artyom Khachatryan (father’s name: Gagik). The judgement shall enter into legal force one month after the promulgation and may be appealed within the same period to the RA Court of Appeal.
Let us remind you that since 2018 Khachatryans have been prosecuted which was condemned by numerous local and international organizations for the protection of human rights and the promotion of free economic activity establishing illegalities in the form of public and administrative pressure, obstruction of economic activity, accompanied by illegal detentions and other interventions. The European Court of Human Rights (ECHR) applied an interim measure and continues the examination under Khachatryans’ case, including those on the application of torture and inhuman treatment, discrimination and political persecution.