Խորհրդարանի ինքնալուծարում և արտահերթ ընտրությունների անցկացում՝ առանց վարչապետի հրաժարականի. «Իմ քայլը» նախագիծ է շրջանառում
26/01/2021 12:40
«Հայկական ժամանակի»-ի տեղեկություններով՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում շրջանառվում է Սահմանադրության փոփոխությունների մի նախագիծ, որի ընդունվելու պարագայում Ազգային ժողովը կարող է ինքնալուծարվել:
Փոփոխության բնույթը Սահմանադրության 92-րդ հոդվածում այնպիսի լրացում կատարելն է, որի համաձայն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է նաև Ազգային ժողովի առնվազն երեք հինգերորդով ընդունված որոշմամբ Ազգային ժողովի արձակվելու դեպքում:
Առաջարկվում է նաև ամրագրել, որ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է Ազգային ժողովի արձակվելուց ոչ շուտ, քան քառասուն և ոչ ուշ, քան հիսունհինգ օր հետո (գործող կարգավորման մեջ ընտրությունն անցկացվում է ոչ շուտ, քան երեսուն և ոչ ուշ, քան քառասունհինգ օր հետո):
Գործող Սահմանադրությամբ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություն նշանակվում է միայն այն դեպքում, երբ վարչապետի հրաժարականից հետո 2 անգամ 7-օրյա ժամկետում Ազգային ժողովը պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ չի ընտրում նոր վարչապետ:

Самороспуск парламента, внеочередные выборы без необходимости отставки премьера Армении – обсуждаются изменения в Конституцию
26/01/2021 12:38
По сведениям «Айкакан жаманак», во фракции Мой шаг разрабатывается проект конституционных изменений, при принятии которого Национальное собрание получит возможность самороспуска.
Суть изменения в том, чтобы внести дополнение в статью 92 Конституции, согласно которому, внеочередные выборы Национального собрания проводятся также в случае роспуска парламента решением, принятым, как минимум, тремя пятыми голосов депутатов.
Предлагается также закрепить, что внеочередные выборы Национального собрания проводятся не ранее, чем через сорок, и не позднее, чем через пятьдесят пять дней после роспуска парламента (по действующей норме выборы проводятся не ранее, чем через тридцать, и не позднее, чем через сорок пять дней).
По действующей Конституции внеочередные выборы назначаются только в том случае, если после отставки премьер-министра Национальное собрание 2 раза в 7-дневный срок не избирает нового премьер-министра большинством голосов от общего числа депутатов.
Оппозиционные фракции не соглашаются не выдвигать нового кандидата в случае отставки Никола Пашиняна, что теоретически означает, что после его отставки парламент может избрать нового премьер-министра.