Բայդենի քաղաքականության մեջ Լեհաստանը տեսնում է «շիզոֆրենիայի նշաններ»
ԱՄՆ-ի վերադարձը Գերմանիայի հետ սերտ համագործակցությանը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականության մեջ քարոզչության և գաղափարախոսության գերակշռումը մտահոգիչ են համարել Լեհաստանում:
Այս մասին Radio Szczecin-ի եթերում ասել է Յագելոնյան քոլեջի ռեկտոր, պրոֆեսոր-ամերիկագետ Գժեգոժ Բուրսկին:
Ըստ նրա՝ նման ընթացքը կարող է հանգեցնել «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի շինարարության ավարտին:
«Սա, իհարկե, շիզոֆրենիայի դրսևորում է, քանի որ մի կողմից մենք լսում ենք վրդովմունքի մասին, որ Գերմանիան Ռուսաստանի հետ գազատար է կառուցում և ցանկանում է իրեն այլընտրանք ապահովել: Մյուս կողմից, նա (Բայդեն - խմբ.) Գերմանիային հրավիրում է համագործակցության», - ասել է Բուրսկին:

В Польше увидели «признаки шизофрении» в политике Байдена
Возвращение Соединенных Штатов к тесному сотрудничеству с Германией, а также преобладание пропаганды и идеологии во внешней политике вызывают тревогу в Польше, заявил ректор Ягеллонского колледжа, профессор-американист Гжегож Бурский в эфире радиостанции Radio Szczecin.
По его словам, подобный курс может привести к завершению строительство трубопровода «Северный поток — 2».
«Это, конечно, проявление шизофрении, поскольку, с одной стороны, мы слышим о негодовании из-за того, что Германия строит газопровод вместе с Россией и хочет обеспечить себе альтернативу. С другой стороны, он (Байден - Прим. ред.) приглашает Германию к сотрудничеству», — сказал Бурский.