Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Ղարաբաղի շուրջ պայմանավորվածություննրի իրականացումը
27/01/2021 18:05
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանի միջև:
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ մանրամասն քննարկվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարություններում արձանագրված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, ներառյալ՝ անվտանգության ասպեկտները, հումանիտար բաղադրիչը, տնտեսական և տրանսպորտային ապաարգելափակումները:
Այս համատեքստում ընդգծվել է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերի համապատասխանեցման և համատեղ կառուցողական աշխատանքի կարևորությունը:
Նախարարները նաև քննաւկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների և միջազգային խնդիրների վերաբերյալ մի շարք արդիական հարցեր:

Главы МИД Армении и России обсудили ход реализации договоренностей по Карабаху
Сегодня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова и министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна.
Как сообщает МИД России, подробно обсужден ход реализации договоренностей, зафиксированных в заявлениях лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., включая аспекты безопасности, гуманитарную составляющую, разблокирование экономических и транспортных связей.
В этом контексте подчеркнута важность сопряжения интересов и совместной конструктивной работы всех стран региона.
Министры также «сверили часы» по ряду актуальных тем российско-армянских отношений и международной проблематики.