Այսօր պետք էր խոսել նոր բանակի մասին՝ տեսակով, փիլիսոփայությամբ, կառուցվածքով ու նպատակներով նոր զինուժ ստեղծելու մասին. Մինասյան
28/01/2021 19:33
Մենք այլևս չունենք բանակ։ Առավոտից մարդիկ ինքնամոռաց շնորհավորում են բանակի տոնը, խոսում են հայ սպայի պատվի և բանակի մարտունակության մասին։ Բայց ես անկեղծորեն չեմ հասկանում՝ արդյոք այդ աստիճան ինքնախաբեությունը կարևոր է իրականությունից։ Այդ մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Բանակն ուներ առաքելություն պաշտպանելու հայ ժողովրդին արտաքին թշնամուց։ Այդ առաքելությունը ձախողեց։ Երկրորդ. բանակը կարող էր երկիրը փրկել ներքին թշնամուց։ Դա էլ չարեց։
Ավելին, մենք հավանաբար միակ բանակն էինք, որ վերջին պատերազմում, ամեն նահանջից ու պարտությունից հետո ավելանում էին ազգային հերոսները, նոր գեներալներն ու նոր մեդալակիրները։ Որքան շրջան էինք հանձնում, այնքան հերոս ու գեներալ էր ծնվում։
Բայց շնորհավորանքների հեղեղն ու պաթոսը չի դադարում։ Բանակի տոնը շնորհավորում են մարդիկ, որոնք ստեղծել են այդ բանակը և չեն ցանկանում տեսնել, որ այն այսօր չկա։ Շնորհավորում են մարդիկ, որոնք բանակը քանդել են։ Շնորհավորում են բարձրաստիճան չծառայածներն ու բանակից թռածները, որոնք գաղափար չունեն՝ ինչ է բանակը։
Ես հասկանում եմ, որ շնորհավորում եք, որովհետև չեք ցանկանում ընդունել շատ ցավոտ իրականությունը, որովհետև գուցե նաև տարիների իներցիա է։ Այսօրվա իշխանավորները շնորհավորում են բանակի օրը ճիշտ այնպես, ինչպես անհավատները շնորհավորում են Սուրբ Ծնունդը։
Եթե այսօր ինքնախաբեությամբ մի կերպ օրը մաշացրիք։ Բա ի՞նչ եք անելու մայիսի 9-ին։ Նույնպես շնորհավորելո՞ւ եք:  Որովհետև բացարձակ նույն երևույթներն են նույն հարթությունում՝ շնորհավորել Շուշիի ազատագրման օրը, երբ այն մերը չէ, նույնն է, որ շնորհավորել բանակի օրը, երբ այն պարտվեց ու ջախջախվեց։
Բանակը բաղկացած է գեներալներից, սպաներից, զինվորներից և ոգուց։ Մենք ոչինչ չունենք բացի զինվորներից։ Նրանց մի մասն էլ հանգչում է Եռաբլուրում, կամ գերի է, կամ անհետ կորած։ Ես նրանց չեմ կարող շնորհավորել, այդքան ո՛չ անսիրտ եմ, ո՜չ ցինիկ, ո՛չ էլ անադեկվատ։ Նրանց պարզապես կասեմ. տղե՛րք, ձեր ցավը տանեմ։
Հ.Գ. Այսօր իրականում պետք էր խոսել նոր բանակի մասին՝ տեսակով, փիլիսոփայությամբ, կառուցվածքով ու նպատակներով նոր զինուժ ստեղծելու մասին։ Բայց որպեսզի սկսվի այդ հանրային դիսկուրսը, պետք է ընդունել, որ հինը մեռած է՝ գոյություն չունի։ Մենք շարունակում ենք կենացներով խաբել ինքներս մեզ։ Պետք է ընդունենք հիվանդությունը, հասկանանք ով է հիվանդացրել, ընդունենք, որ հիմա այլ բան է պետք, հետո արդեն խոսենք նոր ուժի, նոր զինուժի, նոր հերոսի մասին։

Если мы хотим иметь государство, то должны стать сильнее, распрямить спину, и исправляя ошибки, воссоздать боеспособную армию - Микаел Минасян
28/01/2021 19:35
Праздники в Армении стали поводом для болезненных выводов и тяжелых вздохов. В нашей стране больше не отмечают День армии, не будут отмечать День освобождения Шуши, не будут отмечать День независимости Арцаха, и учитывая ту скорость, с которой захватившие власть предатели, торгуясь, разбазаривают суверенитет Армении, очень скоро придется отменить и День Независимости. Об этом в своем телеграм-канале написал бывший посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Шайка предателей, которые морально и деятельно разрушили армию, которые сдали Шуши, лишившие народ национальных и государственных праздников, боеспособной армии и национального достоинства, вчера придумали новый праздник: День налогоплательщика. И это решение не случайно. Армения Никола - это страна, где праздники победы заменены на “день не попавших  в черные списки налоговой службы”, где списки налогоплательщиков важнее списка погибших. Где мерило патриотизма - государственный бюджет, а не смерть на поле боя, не забота о раненых и не внимание к пленным.
Предисловие получилось длинным и я поймал себя на мысли о том, что больше не знаю, как поздравлять с днем армии… Куда-то делись те слова, которыми я могу обратиться к героям-основателям армии, дело всей жизни которых обнулили, к матерям погибших патриотов, чьи дети стали “напрасной” жертвой.
Не могу подобрать корректных слов, чтобы обратиться к тем генералам и командирам, перед чьими глазами и при молчаливом согласии которых, была разрушена армия и сдана Родина. И не мне им объяснять, что поражение в бою - ничто, по сравнению с убогим самосознанием пораженца.
Я не знаю, насколько реалистично и честно будет сейчас говорить о боеспособной и сильной армии, поскольку при нынешних масштабах катастрофы и разрушений говорить об этом - самообман. Но у нас нет альтернативы. Если мы хотим иметь государство, то должны стать сильнее, распрямить спину, и исправляя ошибки, воссоздать боеспособную армию. Пока что, вместо работы над ошибками, мы видим новые звезды на погонах, звания и регалии, щедро раздариваемые рукой предателя.
Пока я все это писал, я вдруг понял кого нужно поздравлять - ветеранов. Всех тех, кто был готов пожертвовать жизнью за право армян жить на своей земле. Тех, кого предали, чьи имена скрывают, кто страдает в плену. Вас предали, но я уверен: вы не сломались. Вы - те, кто извлечет урок из поражения и сделает нас всех сильнее. А значит - с праздником!