ԱՄՆ-ն դադարեցրել է զորքերի դուրսբերումը Գերմանիայից
Նախագահ Ջո Բայդենի թիմը կասեցրել է Գերմանիայից ամերիկացի հազարավոր զինվորակններին դուրս բերելու ծրագրերը և վերանայում է նախորդ վարչակազմի այս որոշումը: Այս մասին հայտարարել է Եվրոպայում ԱՄՆ զորքերի հրամանատար գեներալ Թոդ Ուոլթերսը, հաղորդում է Politico-ն։
Ուոլթերսի խոսքով՝ նոր Պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը «պլանի շատ, շատ մանրակրկիտ վերանայման փուլում է»:
«Նախնական պլանավորումը, որը շարունակվել էր նախնական նախաձեռնությամբ, կասեցվել է, որպեսզի մեր Պաշտպանության նախարարը և այս վարչակազմը կարողանան մանրակրկիտ վերլուծել այն ամենն, ինչ տեղի է ունեցել Օսթինի պաշտոնը ստանձնելուց առաջ», - ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, նա չգիտի, թե ինչ որոշում կկայացնի Բայդենի վարչակազմը Եվրոպայում զորքերի հետագա քանակի վերաբերյալ:

США приостановили вывод войск из Германии
Команда президента Джо Байдена приостановила планы по выводу тысяч американских военных из Германии и пересматривает это решение предыдущий администрации. Об этом заявил командующий войсками США в Европе генерал Тод Уолтерс, сообщает Politico в четверг, 4 февраля.
По словам Уолтерса, новый министр обороны Ллойд Остин «находится в процессе проведения очень и очень тщательной проверки» плана.
«Предварительное планирование, которое продолжалось по предварительной инициативе, было приостановлено, чтобы наш министр обороны и эта администрация могли провести тщательный анализ всего, что произошло до момента, когда госсекретарь (министр обороны - ред.) Остин вступил в должность», - сказал он.
В то же время он не знает, какое решение администрация Байдена примет относительно будущей численности войск в Европе.
«Что я скажу на данный момент, так это то, что все варианты отложены и все они будут пересмотрены», - подытожил он.