ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հույս ունի, առաջիկայում կկարողանա առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ
ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) հույս ունի, որ մոտակա ժամանակներս տեղի կունենա իր նախնական առաքելության ուղևորությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջանի հարակից շրջաններ: Այս մասին ուրբաթ ТАСС-ի թղթակցին հայտնել է միջազգային կազմակերպության մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
«Ուղևորության կազմակերպման վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են», - ասել է գործակալության աղբյուրը:
«Հուսով ենք, որ առաքելությունը կուղարկվի մոտ ժամանակներս», - նշել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
2020 թ.-ի նոյեմբերի 20-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Աուդր Ազուլան հայտարարել է կազմակերպության պատրաստակամությունը Ղարաբաղ առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ, նպատակն է օգնել վերականգնել տարածաշրջանի մշակութային և պատմական ժառանգությունը:

UNESCO hopes to send mission to Nagorno Karabakh in near future
The UNESCO hopes that the trip of its preliminary mission to Nagorno-Karabakh and adjacent regions of Azerbaijan will take place in the near future, TASS reported.
“We are hopeful that the mission will be sent in near future,” press service representative said, adding that discussions on this matter are continuing.
On November 20, 2020, UNESCO Director-General Audrey Azoulay declared the organization's readiness to send a mission to Karabakh to help restore the Armenian cultural and historical heritage.