ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հույս ունի, առաջիկայում կկարողանա առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ
ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) հույս ունի, որ մոտակա ժամանակներս տեղի կունենա իր նախնական առաքելության ուղևորությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջանի հարակից շրջաններ: Այս մասին ուրբաթ ТАСС-ի թղթակցին հայտնել է միջազգային կազմակերպության մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
«Ուղևորության կազմակերպման վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են», - ասել է գործակալության աղբյուրը:
«Հուսով ենք, որ առաքելությունը կուղարկվի մոտ ժամանակներս», - նշել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
2020 թ.-ի նոյեմբերի 20-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Աուդր Ազուլան հայտարարել է կազմակերպության պատրաստակամությունը Ղարաբաղ առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ, նպատակն է օգնել վերականգնել տարածաշրջանի մշակութային և պատմական ժառանգությունը:

В ЮНЕСКО рассчитывают, что смогут направить миссию в Нагорный Карабах в ближайшее время
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) надеется, что поездка ее предварительной миссии в Нагорный Карабах и прилегающие районы Азербайджана состоится в ближайшее время. Об этом корреспонденту ТАСС сообщил в пятницу представитель пресс-службы международной организации.
«Дискуссии [по вопросу организации поездки] продолжаются», - отметил собеседник агентства. «Мы надеемся, что миссия будет развернута в ближайшее время», - заявил представитель пресс-службы.
20 ноября 2020 года гендиректор ЮНЕСКО Одре Азуле сообщила о готовности организации направить миссию в Карабах для помощи в восстановлении культурно-исторического наследия региона.