Ադրբեջանը կրակում է Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ. ՄԻՊ-ն ապացույցներ է ներկայացրել (Տեսանյութ)
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ապացույց այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
«Այս տեսանյութի կրակոցներն արվել են 2 օր առաջ, օրվա տարբեր ժամերի՝ Կապան համայնքի Ագարակ ու Եղվարդ գյուղերի միջնամասում, այն նկարել են մեր դիրքապահները:
Տարածությունը պատկերացնելու համար նշեմ, որ այս կրակոցների վայրից դեպի Ագարակ գյուղ ուղիղ գծով մոտ 1 (մեկ) կմ է:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը Կապանի գյուղերի բնակիչներից պարբերաբար է ստանում զայրույթի ու անհանգստության ահազանգեր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից պարբերաբար արձակվող կրակոցների մասին:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Սյունիքի համայնքների անմիջական հարևանությամբ, այդ համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորական ուժեր չպետք է լինեն. դա լրջորեն վտանգում է խաղաղ բնակիչների իրավունքները, խաթարում է նրանց անդորրն ու խաղաղ կյանքը», - նշել է ՄԻՊ-ը։

Омбудсмен Армении представил доказательства стрельбы азербайджанскими военными в непосредственной близости от сел Сюника (Видео)
Омбудсмен Армении Арман Татоян опубликовал доказательства о том, что азербайджанские военные в непосредственной близости от сел Сюникской области стреляют как из мелкокалиберного, так и из крупнокалиберного оружия.
По словам Татояна, представленное видео было сделано два дня назад, в разное время суток, на участке между селами Агарак и Егвард общины Капан.
«С места, где были произведены выстрелы, до села Агарак по прямой линии составляет около 1 км. Все это еще раз подтверждает, что в непосредственной близости от общин Сюника, на дорогах, связывающих эти общины, не должно быть азербайджанских военных сил. Это ставит под угрозу права мирных жителей, подрывает их спокойствие и мирную жизнь», - отметил Татоян.