Բիլ Գեյթսը չի բացառում, որ պատվաստանյութի երեք չափաբաժին կարող է պաշտպանել COVID-19-ից
Նոր տեսակի կորոնավիրուսային վարակից լիարժեք պաշտպանության համար կարող է պահանջվել պատվաստանյութի երրորդ փուլը, կարծում է է Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը: Ըստ նրա՝ երրորդ չափաբաժինը պարունակելու է պատվաստանյութ, որը փոփոխված է վիրուսի մուտացիաները հաշվի առնելով: Այս մասին նա հայտարարել է չորեքշաբթի՝ հունվարի 17-ին, CBS News- ին տված հարցազրույցում:
«Այժմ կա քննարկում, թե արդյոք անհրաժեշտ է մեզ շատ բարձր ընդգրկվածության հասնենք ընթացիկ պատվաստումների գործընթացում, կամ մեզ պետք է ճիշտ նույն երրորդ չափաբաժինը, կամ մեզ անհրաժեշտ է փոփոխված պատվաստանյութ», - ասել է նա:
Գեյթսը չի բացառել, որ բարելավված պատվաստանյութն աշխարհում կհայտնվի այն ժամանակ, երբ կորոնավիրուսի նոր շտամները հասնեն Միացյալ Նահանգներ:

Билл Гейтс допускает, что от COVID-19 смогут защитить три дозы вакцины
Для полной защиты от коронавирусной инфекции нового типа может потребоваться третья фаза вакцины, считает основатель компании Microsoft Билл Гейтс. По его словам, третья доза будет содержать вакцину, модифицированную с учетом мутаций вируса.Об этом в среду, 17 января, он сказал в интервью телеканалу CBS News.
«Сейчас идет обсуждение, нужно ли нам просто добиться очень высокого охвата текущей вакциной, или нам нужна точно такая же третья доза, или же нам нужна модифицированная вакцина», - отметил он.
Гейтс допустил, что в мире появится усовершенствованная вакцина к тому времени, когда новые штаммы коронавируса доберутся до США.