ԱԱԾ-ն բերման է ենթարկել Արա Սաղաթելյանին
Քիչ առաջ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներն ավարտեցին վստահորդիս՝ ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի աշխատասենյակի և հարակից երկու այլ աշխատասենյակների խուզարկությունը, տեղեկացնում է փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
«Չնայած որ խուզարկվել է երեք աշխատասենյակ, որպես հիմք ներկայացել է ոչ թե դատարանի, այլ` քննիչի կողմից կայացված որոշում, այսինքն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի 46-րդ կետի համաձայն` բնակարանին հավասարեցված անձնական աշխատասենյակը խուզարկվել առանց դատարանի որոշման, ինչը ՀՀ Սահմանադրության և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի կոպիտ խախտում է:
Այս «խուզարկության» ավարտից հետո վստահորդս՝ Արա Սաղաթելյանը, բերման է ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն։
Հարուցված քաղաքական գործի շրջանակներում կատարված այլ խախտումների վերաբերյալ կհայտնեմ հաջորդիվ», - հայտնում է փաստաբանը։

Служба нацбезопасности Армении подвергла приводу бывшего руководителя аппарата парламента Армении Ара Сагателяна
19/02/2021 22:18
Службы национальной безопасности Армении подвергла приводу бывшего руководителя аппарата парламента Армении Ара Сагателяна.
Адвокат Сагателяна Акоп Енокян сообщил на своей странице в фейсбуке, что в офисе Сагателяна проведен обыск, обыски проведены также в двух смежных кабинетах.
«Несмотря на то, что обыск был проведен в трех кабинетах, в качестве основания был представлен не ордер суда, а принятое следователем решение. Обыск в приравненном квартире личном кабинете без санкции суда является, согласно п. 46 ст.6 Уголовно-процессуального кодекса, грубым нарушением Уголовно-процессуального кодекса и Конституции Армении. После завершения этого «обыска» Ара Сагателян был подвергнут приводу в СНБ. О других нарушениях в рамках этого возбужденного политического дела сообщу в дальнейшем», – отметил адвокат.