ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հորդորում է Վրաստանի կառավարությանն ամրապնդել իր նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը
19/02/2021 15:08
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մտահոգություն է հայտնել Վրաստանում քաղաքական ճգնաժամի կապակցությամբ: Այս մասին գրում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն:
«ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է Վրաստանում վերջին քաղաքական զարգացումներով: Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել ցանկացած գործողությունից կամ հռետորաբանությունից, որոնք կարող են սրել լարվածությունը կամ հանգեցնել բռնության:
Մենք Վրաստանի կառավարությանը կոչ ենք անում գործել իր եվրաատլանտյան նկրտումների համաձայն և ամրապնդել իր նվիրվածությունը ժողովրդավարության, անհատական ազատության և օրենքի գերակայության սկզբունքներին՝ ապահովելով, որ իր դատական և դատախազական համակարգը զերծ լինի քաղաքական կողմնակալությունից:
Ամերիկան աջակցում է ժողովրդավարական, անվտանգ և բարեկեցիկ Վրաստանին: Մենք կշարունակենք աշխատել Վրաստանի՝ մեր ռազմավարական գործընկերոջ հետ, խթանել օրենքի գերակայությունն ու հաշվետու ինստիտուտները», - ասվում է ԱՄՆ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Վրաստանում քաղաքական ճգնաժամը կտրուկ սրվել է՝ պայմանավորված իշխանությունների՝ ընդդիմության առաջնորդ Նիկա Մելիային ձերբակալելու մտադրությամբ:
Խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցության՝ «Միացյալ ազգային շարժման» (ՄԱՇ) նախագահն անցնում է 2019 թվականի հունիսի 20-ին անկարգություններ կազմակերպելու գործով:

Госдеп США призвал правительство Грузии укреплять свою приверженность демократии
Госдепартамент США выразил обеспокоенность в связи с политическим кризисом в Грузии. Об этом пишет «Новости-Грузия».
«Соединенные Штаты глубоко обеспокоены недавними политическими событиями в Грузии. Мы призываем все стороны проявлять сдержанность и избегать любых действий или риторики, которые могут вызвать эскалацию напряженности или привести к насилию.
Мы призываем правительство Грузии действовать в соответствии со своими евроатлантическими устремлениями и укреплять свою приверженность принципам демократии, свободы личности и верховенства закона, гарантируя, что его судебная и прокурорская система свободна от политической предвзятости.
Соединенные Штаты поддерживают демократическую, безопасную и процветающую Грузию. Мы продолжим работать с Грузией, нашим стратегическим партнером, по продвижению верховенства закона и подотчетных институтов», – сказано в заявлении внешнеполитического ведомства США.
Политический кризис в Грузии резко обострился из-за намерения властей заключить под стражу лидера оппозиции Нику Мелия.
Председатель самой крупной оппозиционной партии «Единое национальное движение» (ЕНД) фигурирует в деле об организации массовых беспорядков 20 июня 2019 года.