Իսպանիայում դատապարտված ռեփերի ձերբակալման դեմ ակցիաների ընթացքում 16 մարդ է բերման ենթարկվել
Առնվազն 16 մարդ բերման է ենթարկվել հինգշաբթի Իսպանիայում ռեփեր Պաբլո Ասելի ձերբակալության դեմ բողոքի ցույցերի ժամանակ, որը դատապարտվել էր ահաբեկչությունը փառաբանելու և թագը վիրավորելու համար:
Ըստ կատալոնական ոստիկանության Twitter-ի՝ «Բարսելոնայում, իրարանցման և վանդալիզմի երրորդ անընդմեջ գիշերը, ութ ձերբակալություն է կատարվել հասարակական կարգը խախտելու համար»: Իրավապահ մարմինները պարզաբանել են, որ ցուցարարներն այրել են աղբի տարաներն ու մոտոցիկլները, վնասել քաղաքի գույքը, շշեր ու քարեր նետել ոստիկանության ուղղությամբ: Ինչպես Twitter-ում պարզաբանում է կատալոնական բժշկական ծառայությունը՝ Բարսելոնում ակցիայի ընթացքում առնվազն վեց մարդ է վիրավորվել:
Ըստ Europa Press գործակալության՝ Վալենսիայում ևս ութ ցուցարար է բերման ենթարկվել, մեկ մարդ վիրավորվել է: Ռեփերին աջակցելու գործողություններն Իսպանիայի որոշ այլ քաղաքներում վերաճել են անկարգությունների:
Երեքշաբթի և չորեքշաբթի, երկրի տարբեր բնակավայրերում բողոքի ցույցերի ընթացքում, ցուցարարները նաև բարիկադներ էին տեղադրել, հրկիզել աղբի տարաներ, տարբեր առարկաներ նետել ոստիկանների վրա, ի պատասխան ոստիկանությունը ստիպված էր ուժ կիրառել:
Արդյունքում անկարգությունների տասնյակ մասնակիցներ բերման են ենթարկվել, ևս տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են:

В Испании задержали 16 человек в ходе акций против ареста осужденного рэпера
По меньшей мере 16 человек были задержаны в четверг в Испании в ходе акций протеста против ареста рэпера Пабло Аселя, осужденного за прославление терроризма и оскорбление короны.
Как сообщила в Twitter каталонская полиция, «в Барселоне во время третьей подряд ночи беспорядков и актов вандализма было произведено восемь задержаний за нарушение общественного порядка». В правоохранительных органах уточнили, что участники протеста поджигали мусорные контейнеры и мотоциклы, повредили городское имущество, бросали в полицейских бутылки и камни. Как уточняет в Twitter служба медицинской помощи Каталонии, в ходе акции в Барселоне пострадали минимум шесть человек.
По данным агентства Europa Press, в Валенсии были задержаны еще восемь протестующих, один человек пострадал. Акции в поддержку рэпера переросли в беспорядки и в некоторых других испанских городах.
Во вторник и в среду в ходе протестов в разных населенных пунктах страны протестующие также сооружали баррикады, поджигали мусорные контейнеры, бросали в полицейских различные предметы, в ответ полицейские были вынуждены применять силу. В результате были задержаны десятки участников беспорядков, пострадали десятки человек.