Չեխիայում ընդունվել է համավարակային նոր օրենք
Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը և կառավարությունը, ընդդիմադիր կուսակցությունների մեծամասնության հետ միասին, պայմանավորվել են առաջարկվող օրենքի հատուկ ձևակերպման շուրջ, որը փոխարինելու է փետրվարին ավարտվող արտակարգ դրությանը։ Դրա օգտին քվեարկել են բոլոր կուսակցությունների 132 պատգամավորները:
Նոր օրենքը թույլ կտա Առողջապահության նախարարությանը փակել խանութները կամ արգելել ծառայությունները՝ առանց արտակարգ դրություն հայտարարելու: Բացի այդ, հիգիենայի կայանները կկարողանան չեղյալ հայտարարել ժամանցային, հասարակական և մասնավոր միջոցառումները, ինչպես հանրապետության, այնպես էլ՝ մարզային մակարդակով:
Միևնույն ժամանակ, պետությունը պարտավոր կլինի փոխհատուցել ձեռնարկություններին և ֆիզիկական անձանց իրականացրած միջոցների պատճառած իրական վնասը:
Սա չի վերաբերում պաշտպանիչ սարքավորումներ ձեռք բերելու ծախսերին: Տուժողները կկարողանան դիմել Ֆինանսների նախարարություն և ապացուցել, որ իրենց վրա ազդել են սահմանափակումները: Համավարակի հետևանքները մեղմելու համար պետական օգնությունը կհանվի փոխհատուցումից, վեճերը կլուծվեն դատարանի միջոցով:
Միևնույն ժամանակ, արտակարգ միջոցառումների համար անհրաժեշտ կլինի կառավարության համաձայնությունը, դրանք պետք է հիմնավորված լինեն համավարակային իրավիճակի և ռիսկերի տեսանկյունից: Սահմանափակումներ դնելու անհրաժեշտությունը կվերանայվի յուրաքանչյու երկու շաբաթը մեկ, կառավարությունը պետք է նույն ժամանակահատվածում Պատգամավորների պալատին տեղեկացնի դրանց մասին:

В Чехии приняли новый закон о пандемии
Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш и правительство, вместе с большинством оппозиционных партий, согласовали конкретную формулировку предложенного закона, который заменит чрезвычайное положение, которое должно закончиться в конце февраля. За него проголосовали 132 депутата от всех партий.
Новый закон позволит Министерству здравоохранения закрыть магазины или запретить работу сферы услуг без объявления чрезвычайного положения. Кроме того, гигиенические станции смогут отменять развлекательные, общественные и частные мероприятия как во всей стране, так и на региональном уровне. При этом государство будет обязано компенсировать компаниям и физическим лицам реальный ущерб, причиненный принятыми мерами.
Это не касается затрат на приобретение средств защиты. Пострадавшие смогут подать заявление в Минфин и должны будут доказать, что они пострадали от ограничений. Государственная помощь для смягчения последствий эпидемии будет вычтена из компенсации, споры будут решаться судом.
В то же время, чрезвычайные меры потребуют согласия правительства, они должны быть обоснованы с точки зрения эпидемической ситуации и рисков. Необходимость введения ограничений будет пересматриваться каждые две недели, правительство должно информировать о них Палату депутатов с таким же интервалом.