Տրիպոլիում զինված բախումներ են տեղի ունեցել աշխարհազորայինների միջև
Զինված բախումներ են տեղի ունեցել կիրակի երեկոյան Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիի կենտրոնում: Ըստ Afrigatenews լրատվական պորտալի՝ Էզ-Զավիայից (Տրիպոլիից արևմուտք) զինյալները, Բենղազիից և Դեռնայից (արևելք) ծայրահեղական տարրերի աջակցությամբ, վերահսկողություն են հաստատել Նահատակների հրապարակում և բացել կրակահերթ: Բացի այդ, փորձ է արվել ներխուժել ՆԳՆ շենք:
Ըստ Sky News Arabia հեռուստաալիքի՝ զինված կազմավորումների բախումների պատճառը Լիբիայի Ազգային համաձայնության կառավարությունում (ԱՀԿ) ներքին գործերի նախարար Ֆաթի Ալի Բաշագի մահափորձն էր, որը կատարվել էր կիրակի:
Ռազմական հատուկ նշանակության ջոկատներին հաջողվել է զինված խմբավորումները դուրս հանել քաղաքի կենտրոնից: Հաղորդվում է նաև, որ նախարարն ինքն է լքել Տրիպոլին և մեկնել Միսուրատու:
Կիրակի մի խումբ անհայտ անձինք փորձել են հարձակվել մայրաքաղաքի ավտոշարասյան վրա, որոնցից մեկում ՆԳ նախարարն էր: Բանակի մի քանի մեքենաներ փակել են ուղեկցորդ մեքենաների ճանապարհը: ՆԳ նախարարի թիկնապահները ձերբակալել են երկու մարդու, իսկ հարձակվողներից մեկը սպանվել է: Նախարարի անվտանգության աշխատակիցներից մեկը վիրավորվել է. միջադեպի հետևանքով նախարար Բաշագան, չի տուժել: Նախնական տվյալների համաձայն՝ միջադեպի պատճառը ռազմական մեքենաների չհամաձայնեցված մեկնումն էր դեպի այն խաչմերուկ, որտեղ այդ պահին անցնում էր նախարարի ավտոշարասյունը:

В Триполи произошли вооруженные столкновения между ополченцами
Вооруженные столкновения произошли в воскресенье вечером в центре ливийской столицы Триполи. Как сообщил информационный портал Afrigatenews, боевики из Эз-Завии (западнее Триполи) при поддержке экстремистских элементов из Бенгази и Дерны (восток) взяли под контроль площадь Мучеников и открыли беспорядочную стрельбу в воздух. Кроме того, была предпринята попытка штурма здания МВД.
По данным телеканала Sky News Arabia, поводом к стычкам между вооруженными формированиями послужило совершенное в воскресенье покушение на министра внутренних дел в Правительстве национального согласия (ПНС) Ливии Фатхи Али Башага.
В конечном итоге военному спецназу удалось вытеснить ополченцев из центра города. Сообщается также, что сам министр покинул Триполи и уехал в Мисурату.
В воскресенье группа неизвестных лиц пыталась атаковать в столице кортеж машин, в одной из которых находился министр внутренних дел. Машинам сопровождения перекрыли путь несколько армейских машин. Охрана главы МВД арестовала двух человек, один из нападавших был убит. Ранение получил один из охранников министра, сам Башага в результате инцидента не пострадал. По предварительным данным, причиной инцидента был несогласованный выезд военных машин на перекресток, где в тот момент проезжал кортеж министра.