Տեխասում ցրտից մահացած երեխայի ընտանիքը 100 միլիոն դոլարի դատական հայց է ներկայացրել
ԱՄՆ-ում ցրտից մահացած 11-ամյա տղայի ընտանիքը Տեխասի էներգիայի կարգավորիչի և Entergy Corporation էներգետիկ ընկերության դեմ 100 միլիոն դոլարի դատական հայց է ներկայացվել: Այս մասին փետրվարի 22-ին հայտնել է ABC News-ը:
Քրիստիան Պավոն Պինեդայի ընտանիքը դատական հայց է ներկայացրել Տեխասում սառնամանիքի ժամանակ տղայի մահից հետո: Ենթադրվում է, որ երեխան մահացել է գերսառեցումից այն բանի պատճառով, որը տան հոսանքը և ջեռուցումն անջատել էին:
Նշվում է, որ տղայի մահվան պատճառը դեռ պաշտոնապես պարզված չէ: Միևնույն ժամանակ, մահացած երեխայի հարազատները կարծում են, որ պետական էներգետիկ կարգավորիչը և Entergy Corporation-ը պետք է փոխհատուցում վճարեն «մարդասպանության համար»:
Մահացած տղայի ընտանիքի ներկայացրած հայցում ասվում է, որ էներգիայի կարգավորիչը և ընկերությունը նախապես գիտեին առաջիկա կտրուկ ցրտելու մասին, բայց կանխարգելիչ միջոցներ չէին ձեռնարկել վթարներից խուսափելու համար: Դատական գործընթացում ասվում է, որ կտրուկ ցրտի մասին կանխատեսումը հայտնի էր եղանակի վատթարացումից առնվազն մեկ շաբաթ առաջ:
Ընտանիքը նաև բողոքել է, որ բնակիչները չեն զգուշացվել էլեկտրամատակարարման երկարատև անջատման մասին: Այս առումով, շատերն ի վիճակի չէին նախօրոք պատրաստվել առաջիկա վտանգավոր պայմաններին, ասվում է հայցադիմումում:

В Техасе семья замерзшего насмерть ребенка подала иск на $100 млн
Иск на $100 млн к энергорегулятору штата Техас и энергетической компании Entergy Corporation подала семья погибшего от холода 11-летнего мальчика в США. Об этом 22 февраля сообщил телеканал ABC News.
Семья Кристиана Павона Пинеды подала иск в суд после гибели мальчика во время резкого похолодания в штате Техас. Предполагается, что ребенок погиб от переохлаждения из-за того, что в доме пропало электричество и отопление.
Отмечается, что причина смерти мальчика еще не была установлена официально. При этом близкие родственники погибшего ребенка считают, что энергорегулятор штата и компания Entergy Corporation должны выплатить компенсацию за «непреднамеренное убийство».
В поданном семьей погибшего мальчика судебном иске говорится о том, что энергорегулятор и компания знали заранее о предстоящем резком похолодании, однако не предприняли никаких предупредительных мер во избежание несчастных случаев. В иске сказано, что прогноз резкого похолодания был известен как минимум за неделю до ухудшения погоды.
Также семья пожаловалась на то, что жителей не предупредили о долговременном отключении электричества. В связи с этим многие люди не смогли подготовиться заранее к предстоящим опасным условиям, отмечается в иске.